آخرين ارسال ها

قدیمی 07-09-2009, 02:14 AM   #61
مدیر کل انجمن
 
 آواتار majed7
 
نوشته ها: 2,136

سپاس : 1,391
پیش فرض

فرا
کيسه صفرا در پشت کبد (سمت راست بدن) قرار دارد. شکل کيسه صفرا شبيه به گلابي است. کيسه صفرا محل نگهداري صفرا مي باشد.
وظيفه کيسه صفرا عبارت است از : ذخيره صفراي ساخته شده در کبد و کمک به هضم و جذب چربي ها در روده کوچک.
بعد از خوردن غذا، کيسه صفرا، صفرا ترشح کرده و آن را وارد روده کوچک مي کند. صفرا از طريق مدفوع از بدن خارج مي شود.
صفرا مايع زرد آبکي و تلخ مي باشد که توسط سلول هاي کبد ساخته مي شود و توسط لوله هاي باريکي به کيسه صفرا و روده کوچک مي ريزد.
محتويات صفرا عبارت است از: کلسترول، کلسيم، نمک هاي صفراوي، لسيتين و ديگر مواد غير قابل استفاده.
هنگامي که، مقدار نمک هاي صفراوي و کلسترول زياد شود، سنگ کيسه صفرا به وجود مي آيد. رشد اين سنگ 3 تا 4 سانتي متر مي باشد.
انواع سنگ هاي صفراوي

1- سنگ هاي کلسترولي
اين نوع سنگ ها همانطور که از نامشان پيداست، از کلسترول ساخته شده اند و رنگشان سبز- زرد است. تقريبا 80 درصد سنگ ها از اين نوع مي باشند.
سلول هاي کبدي، کلسترول را به درون صفرا مي ريزند که اين خود عاملي است براي خارج کردن کلسترول از بدن.
همانطور که مي دانيم، کلسترول نوعي چربي مي باشد و چربي در آب غير قابل حل است. پس، کلسترول در صفرا غير قابل حل مي باشد.
کبد موادي را مي سازد که توسط آنها کلسترول به همراه صفرا خارج مي شود. حال اگر، مقدار زيادي کلسترول در صفرا وجود داشته باشد و يا کبد قادر به ساخت مواد لازم براي حمل کلسترول نباشد، اندازه کلسترول زياد شده و سنگ هاي صفراوي از نوع کلسترولي بوجود مي آيد.

2- سنگ هاي صفراوي رنگي
اين سنگ ها دو نوع هستند: سنگ هاي سياه و سنگ هاي قهوه اي
اين نوع سنگ ها از مواد زائد هموگلوبين به وجود مي آيند. (هموگلوبين، پروتئيني در گلبول هاي قرمز خون است که اکسيژن را حمل مي کند.)
هموگلوبيني که در گلبول هاي قرمز خوني کهنه و تخريب شده وجود دارد، تبديل به بيلي روبين شده و در خون آزاد مي شود. بيلي روبين توسط کبد و صفرا از بدن خارج مي شود.
حال اگر مقدار زيادي بيلي روبين در صفرا موجود باشد، با ديگر اجزاي صفرا ترکيب مي شود. اگر بيلي روبين با کلسيم ترکيب شود، سنگ هاي صفراوي سياه رنگ را تشکيل مي دهد که سخت هستند.
گاهي باکتري هاي موجود در روده، وارد مجراي صفراوي و کيسه صفرا مي شوند و بيلي روبين را تغيير مي دهند. اگر بيلي روبين تغيير يافته با کلسيم وسپس با چربي موجود در صفرا ترکيب شود، سنگ هاي صفرواي قهوه اي را تشکيل مي دهد که نرم تر از انواع سياه مي باشند.
عوامل تاثير گذارنده بر تشکيل سنگ صفرا
1- ژنتيک ( اگر نزديکان درجه اول سنگ داشته باشند).
2- جنس: خانم هاي 20 تا 60 ساله بيشتر دچار سنگ صفراوي مي شوند. به طور کلي، خانم ها دو برابر آقايان دچار اين بيماري مي شوند.

3- چاقي
4- زيادي استروژن
5- داروهاي پايين آورنده کلسترول
6- ديابت: افراد ديابتي مقدار زيادي تري گليسيريد در خونشان دارند.
7- کاهش سريع وزن: کبد مي خواهد کلسترول زيادي را به کمک صفرا خارج کند و اين خود عاملي است براي تشکيل سنگ کيسه صفرا.
8- بيماري هاي لوزالمعده
9- بيماري هاي کبدي، مانند سيروز
10- نوشيدن الکل
علائم سنگ کيسه صفرا
1- مهم ترين علامت وجود سنگ کيسه صفرا، درد در ناحيه معده يا بالاي شکم و زير قفسه سينه مي باشد. اين درد:
- ناگهان در بالاي شکم به وجود مي آيد و به قسمت راست پشت يا شانه ها کشيده مي شود.
- معمولا اين درد باعث مي شود بيمار به سختي دست خود را حرکت دهد.
- از تنفس راحت و عميق جلوگيري مي کند.
- 1 تا 5 ساعت ادامه دارد.
- در شب اتفاق مي افتد و بيمار نمي تواند خواب آرامي داشته باشد.
- بعد از هر وعده غذايي رخ مي دهد.
- غالبا با تب، تهوع و کاهش اشتها همراه است.
2- نفخ
3- عدم تحمل غذاهاي چرب
4- هضم نکرن غذا
5- آروغ زدن
علائمي که نشان دهنده مسدود شدن مجرا و بيرون نرفتن سنگ صفراست، شامل:
يرقان (علائم يرقان عبارت است از زردي پوست و سفيدي چشم ها)
ادرار تيره
مدفوع روشن
تب و سرماخوردگي
تعريق
در مطلب بعدي، راه هاي جلوگيري از تشکيل سنگ هاي صفراوي را براي شما خواهيم گفت. با ما
majed7 آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-09-2009, 02:15 AM   #62
مدیر کل انجمن
 
 آواتار majed7
 
نوشته ها: 2,136

سپاس : 1,391
پیش فرض

رمان بیماری کبد چرب

در ادامه ی مبحث قبلی مربوط به بیماری کبد چرب، دکتر "محمدجواد احسانی اردکانی"، فوق تخصص بیماریهای گوارش و کبد، در باره ی تشخیص و درمان آن توضیح می دهند:

آیا رسوب چربی در کبد، می تواند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد؟
بله، در یکی از انواع بیماری کبد چرب به نام " Non Alcoholic Steatohepatitis" یا "NASH" ، همراه با رسوب چربی در کبد، التهاب نیز دیده می شود. این التهاب با از بین رفتن سلولهای کبدی و افزایش آنزیمهای کبدی متعاقب آن همراه است.
در نمونه برداری از کبد این افراد، ترشح سلولهای التهابی و درجاتی از رسوب چربی همراه با از بین رفتن سلولهای کبدی دیده می شود. در صورت ادامه ی این وضعیت، نهایتاً در تعدادی از بیماران عوارض جدی و حتی سیروز می تواند ایجاد شود.
البته بالا نبودن آنزیمهای کبدی دلیل بر عدم وجود التهاب و نکروز سلولهای کبدی نیست، یعنی حتی بدون افزایش آنزیمهای کبدی نیز، بیماری در حضور کبد چرب امکان پیشرفت دارد.
اگر با وجود کبد چرب، سن بیمار بالاتر از 45 سال بوده و دچار چاقی شدید (BMI بیشتر از 30) نیز باشد و در آزمایش آنزیمهای کبدی وی، یعنی (ALT)* و (AST)** بزرگ تر از 1باشد و فرد به دیابت هم مبتلا باشد، خطر پیدایش فیبروز در کبد افزایش می یابد.
معمولاً التهاب ایجاد شده در رابطه با اثر مخرب دی اکسیداتیو و به دنبال آن پراکسیداسیون چربی هاست. به دنبال این واکنشها، مواد شیمیایی واسطه ای و التهابی از سلولهای مختلف آزاد می شوند که سبب تشدید عوارض می گردند.
بیشترین تئوری در مورد علت ایجاد کبد چرب، مقاومت به انسولین است که به دنبال آن سایر حوادث از جمله آسیب اکسیداتیو و... ایجاد می شود. در این زمینه آهن موجود در کبد، چربی، کمبود آنتی اکسیدانها و باکتری های رودهای به ایجاد آسیبهای اکسیداتیو کمک می کنند.
تشخیص کبد چرب چگونه است؟
همان طور که قبلاً گفته شد، بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب بدون علت هستند، بنابراین در مورد کسانی که مستعد این عارضه هستند باید به این موضوع توجه کرد.
انجام آزمایش های کبدی، سونوگرافی و سی تی اسکن به تشخیص کبد چرب کمک می کنند. اگر چه یافتههای موجود در این روش همگی غیراختصاصی هستند و امکان دارد در سایر بیماریها نیز دیده شوند.در واقع لازم است موارد دیگری که می تواند با کبد چرب اشتباه شوند، همگی بررسی و رد شوند.
در نهایت نمونه برداری از کبد است که تشخیص کبد چرب و NASH را قطعی می کند. افزایش آنزیمهای کبدی در حد خفیف تا متوسط است، در سونوگرافی نیز معمولاً افزایش اکوی کبد به طور منتشر همراه با بزرگی کبد دیده می شود که البته این تغییرات ثابت و همیشگی نیستند. در سی تی اسکن بر خلاف سونوگرافی، دانسیته(چگالی) کبد کمتر از حد معمول است.
در نمونه برداری کبد نیز رسوب واکوئلهای چربی را به همراه یا بدون ترشح سلولهای التهابی و فیبروز می توان دید.
آیا نمونه برداری از کبد برای تمام مبتلایان به کبد چرب الزامی است؟
خیر، معمولاً نمونه برداری از کبد در کسانی توصیه می شود که علائمی در رابطه با بیماری کبدی مزمن داشته باشند و یا طحال آنها بزرگ شده باشد و یا سلولهای خونی آنها از جمله پلاکتها، کمتر از حد طبیعی شده باشد.
همچنین وجود بیماری دیابت و یا چاقی قابل توجه در افراد بالاتر از 45 سال(با توجه به اینکه خطر پیشرفت کبد چرب را افزایش می دهند)، بر لزوم نمونه برداری از کبد می افزاید.
در کسانی که عوامل خطر ذکر شده را ندارند، پس از یک دوره ی 12- 6 ماهه (که بیمار عوامل خطرساز را تعدیل کرده یا درمان دارویی شده است)، در صورت عدم بهبود، نمونه برداری توصیه می شود.
درمان کبد چرب چیست؟
متاسفانه درمان قطعی برای NASH وجود ندارد، اگر چه تعدیل عوامل خطرساز از جمله: رفع چاقی، کنترل چربیهای خون، کنترل قند خون و افزایش فعالیت بدنی می تواند در بهبودی موثر باشد.
در ضمن کاهش وزن در افراد چاق باید به تدریج صورت گیرد، چرا که کاهش وزن سریع، خود می تواند به کبد چرب منتهی شود.
درمان دارویی جهت کاهش چربی رسوب کرده در کبد و کاهش التهاب ایجاد شده به کار می رود، اگر چه در مورد موثر بودن آنها هنوز اتفاق نظر وجود ندارد. اما در این رابطه می توان به:
ویتامین E، ویتامین C، Prebucol , Metformin و Betuine و Ursodeoxy Cholic acid اشاره نمود. مطالعات اخیر بی تاثیر بودن Vitamin E و Ursodeoxy Cholic acid را ثابت نموده است.
majed7 آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-09-2009, 02:15 AM   #63
مدیر کل انجمن
 
 آواتار majed7
 
نوشته ها: 2,136

سپاس : 1,391
پیش فرض

هپاتیت B را جدی بگیرید


هپاتیت به معنای التهاب گسترده ی كبد است. حرفB كه در جلوی آن نوشته می شود نوع عامل آن را كه نوعی ویروس است نشان می دهد. هپاتیت یا التهاب كبد علل زیادی دارد كه عبارتند از داروها، انگلها، ویروسها و بعضی از بیماریهای خود ایمنی . انواع شایع هپاتیت ویروسی عبارت اند از :A و B و C و D .
در هپاتیتA ، انتقال ویروس از راه مدفوع به دهان است. در هپاتیتB انتقال ویروس از راه خون و مایعات به بدن است . در هپاتیتC تماس با خون آلوده از راه سوزن های آلوده ، تماس جنسی یا بزاق انجام می گیرد.
هپاتیتB در اثر ویروس نوعB به وجود می آید كه از طریق خون آلوده، سرنگ های آلوده و غیر استریل و یا در زمان زایمان از مادر هپاتیتی به نوزاد سالم منتقل می شود. مهمترین روش انتقال آن از طریق پوست است. (اگر مادر هپاتیتی به نوزاد خود شیر بدهد، نوزاد دچار هپاتیتB نمی شود.)
علایم هپاتیتB :
ابتدا بیمار دچار علائم غیر اختصاصی می شود كه این علائم در هر بیماری دیگر نیز دیده می شود. این علایم عبارت اند از: بزرگ شدن كبد ، ناراحتی های معده و روده ، سردرد ، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ ، خستگی، درد مفاصل و تب . زردی از علائم دیگر آن است كه بهترین محل برای تشخیص زردی ، سفیدی چشم است.
تشخیص هپاتیتB :
تشخیص بیماری از طریق آزمایشات خونی و اندازه گیری آنتی كور( عامل بیماری زا) B و آنتی ژن ( هر ماده ای كه قادر باشد در شرایط خاص پاسخ ایمنی اختصاصی تولید كند )B می باشد.
درمان هپاتیتB :
درمان هپاتیتB به این ترتیب است كه بدن انسان به مرور زمان آنتی كورB می سازد و بعد از مدتی تكثیر و تولید ویروسB در كبد محدود می شود و كم كم كار كبد به حالت طبیعی بر می گردد و زردی از بین می رود و افزایش آنزیمهای كبدی، كاهش پیدا می كند و به مرز طبیعی بر می گردد.
در مواردی ، بعضی از افراد مبتلا به هپاتیت حاد دچار نارسایی كبد می شوند كه در صورت عدم درمان می تواند كشنده باشد.
اگر علائم خونی هپاتیت B بیش از شش ماه طول بكشد ، به آن هپاتیت مزمنB می گویند.در مواردی افراد مبتلا به هپاتیت مزمنB دچار سیروز ( بیماری مزمن كبدی كه در این حالت كبد تیره رنگ شده و به نحو مشخصی گره دار می شود . سیروز قابل علاج نیست ولی در صورت حذف عامل ایجاد كننده آن می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری كرد . علایم سیروز عبارت اند از : خستگی ، كاهش وزن ، استفراغ خون و ناراحتی های گوارشی ) می شوند.
اگر فردی دچار هپاتیتB شد بایستی تمام اعضای خانواده او نیز از نظر هپاتیتB بررسی و در صورت لزوم واكسیناسیون هپاتیتB نیز انجام شود.
واكسیناسیون هپاتیتB در مراكز بهداشتی درمان انجام می شود. در كلیه نوزادان واكسیناسیون بر علیه هپاتیتB در زمان تولد،5 /1 ماهگی ( یك ونیم ماهگی) و 9 ماهگی انجام می شود. (براساس برنامه طرح واكسیناسیون ملی ایران انجام واكسیناسیون شامل كودكانی است كه سال 1372 به بعد متولد شده اند.) واكسیناسیون به مدت 5 سال در 90% افراد مصونیت می دهد. اصول رعایت بهداشتی و وسایل استریل پزشكی در كلینك ها از دندانپزشكی ها و مراكز دیالیز و مراكز انتقال خون و انجام واكسیناسیون هپاتیتB از راههای مؤثر در كاهش این بیماری است.
majed7 آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-09-2009, 02:15 AM   #64
مدیر کل انجمن
 
 آواتار majed7
 
نوشته ها: 2,136

سپاس : 1,391
پیش فرض

هجوم ویروس ها به كبد

درباره هپاتیت b

هپاتیت b از بیمارى هاى شایع و بومى بزرگترین قاره جهان است، به طورى كه آمار بیانگر ابتلاى صدها میلیون نفر از مردم آسیا به این بیمارى است.
به رغم این كه این بیمارى فقط كبد را درگیر مى كند و در نهایت ممكن است بیمار بر اثر نارسایى (از كار افتادن) كبد یا سرطان كبد فوت نماید، به دلایلى مى توان آن را در گروه بیمارى هاى مقاربتى قرار داد:
هپاتیت b به دلایل ذیل شبیه بیمارى ایدز است:
1- عامل هر دو ویروس است.
2- بیمارى هاى ویروسى قابل درمان نیستند.
3- مقاربت هاى جنسى و وجود شركاى جنسى متعدد از مهمترین راه هاى انتقال هر دو بیمارى است.
4- استفاده از سرنگ مشترك آلوده مى تواند موجب انتقال هر دو بیمارى شود.
5- در بیشتر موارد، مبتلایان علائم بالینى خاص دال بر ابتلا به این بیمارى ندارند.
هپاتیت به معنى التهاب بافت كبد است. ورود عوامل بیگانه مختلف از جمله نوعى ویروس مى تواند موجب التهاب كبد شود. از آنجایى كه سیستم دفاعى بدن در مقابل التهاب در هر قسمت از بدن با بسیج گلبول هاى سفید و دیگر عوامل ایمنى عكس العمل نشان مى دهد، این عكس العمل دفاعى در كبد كه به منظور حفظ كبد در مقابل عوامل بیگانه صورت مى گیرد در بعضى موارد موجب تخریب نسج كبد و نهایتاً نارسایى كبد مى شود.
6- به دلیل طولانى بودن دوره نهفتگى(1) در هر دو بیمارى، مبتلایان مى توانند طى سال ها، بدون آن كه از بیماری خود مطلع باشند، بیمارى را به افراد سالم منتقل نمایند.
7- از طریق انتقال خون و مشتقات جانبى آن نیز منتقل مى شوند.
اما تفاوت عمده و مهمى كه این دو بیمارى را از هم جدا مى كند؛ علیه هپاتیت b واكسن بسیار مؤثرى ساخته شده و در صورتى كه طبق برنامه واكسیناسیون علیه آن انجام شود براى سال ها و حتى تا آخر عمر مى تواند مصونیت بدهد، در حالى كه تاكنون براى ایدز واكسنى ساخته نشده است.
در یك نگاه كلى: انجام واكسیناسیون علیه این بیمارى در ایران در تمام رده هاى سنى به خصوص افرادى كه در معرض خطر ابتلا هستند ضرورى به نظر مى رسد. زیرا:
1- این بیمارى در كشورهاى آسیایى از جمله ایران جزء بیمارى هاى شایع و بومى محسوب مى شود.
2- قدرت سرایت این بیمارى بیشتر از ایدز است. ویروس ایدز حداكثر یك ساعت بیرون از بدن زنده مى ماند در حالى كه ویروس هپاتیت تا 10 روز خارج از بدن زنده است.

هپاتیت چیست؟
هپاتیت به معنى التهاب بافت كبد است. ورود عوامل بیگانه مختلف از جمله نوعى ویروس مى تواند موجب التهاب كبد شود. از آنجایى كه سیستم دفاعى بدن در مقابل التهاب در هر قسمت از بدن با بسیج گلبول هاى سفید و دیگر عوامل ایمنى عكس العمل نشان مى دهند و این عكس العمل دفاعى در كبد كه به منظور حفظ كبد در مقابل عوامل بیگانه صورت مى گیرد در بعضى موارد موجب تخریب نسج كبد و نهایتاً نارسایى كبد مى شود. به جز ویروس ها عوامل دیگرى نظیر مصرف زیاد الكل، بعضى داروها، بعضى مواد شیمیایى و سموم مى توانند موجب هپاتیت شوند. به طورى كه عامل عمده هپاتیت در جهان غرب الكل، و در ایران ویروس هپاتیت است.
كبد از بزرگترین اعضای داخل بدن است و در ناحیه فوقانى و راست شكم پشت دنده ها قرار دارد و عملكرد بسیار پیچیده اى دارد:
1- محل ذخیره انرژى به صورت قند.
2- محل ذخیره ویتامین ها و آهن و دیگر املاح معدنى مثل روى و مس.
3- تولید پروتئین ها و فاكتورهاى انعقادى و كمك به حفظ سلامت بدن و رشد آن.
4- محل تجزیه و تخریب گلبول هاى قرمز پیر و فرسوده به منظور استفاده مجدد از عناصر تشكیل دهنده گلبول قرمز در خون سازى.
5- تولید صفرا كه براى هضم غذا ضرورى است.
6- الكل و اكثر داروها بعد از تأثیر درمانى، در كبد تجزیه، خنثى و دفع مى شوند.
7- اكثر ذرات و میكروب ها كه از طریق سیستم گوارش وارد بدن و گردش خون شده اند در كبد از بین مى روند.
این عضو بدن قدرت فوق العاده اى در بازسازى خود دارد.
هپاتیت ویروسى انواع مختلفى دارد كه عبارت اند از:
هپاتیت a : از راه مدفوع منتقل مى شود و بعد از ابتلا، بهبودى صورت مى گیرد و خطرناك نیست.
هپاتیت b : از راه خون و فرآورده هاى خونی و تماس جنسى منتقل مى شود و مى تواند موجب تخریب نسج كبد شود.
هپاتیت c : شبیه هپاتیت b است اما شیوع آن در بین مردم بسیار كم است.
هپاتیت d : ویروس عامل این بیمارى به تنهایى نمى تواند موجب بیمارى شود و معمولاً در افرادى كه مبتلا به هپاتیت b هستند دیده مى شوند.
هپاتیت e : شبیه هپاتیت a است و از راه مدفوع منتقل مى شود و خطرناك نیست.

هپاتیت b چیست
این بیماری در اثر ورود ویروس هپاتیت b به بدن ایجاد مى شود كه براى راحتى آن را (hbv ( hepatitis b virusمى نامند.
در آمریكا سالانه 250000 مورد جدید تشخیص داده مى شود، اما در آسیا تعداد مبتلایان، بالغ بر صدها میلیون نفر است. در آمریكا 50 درصد علت شیوع آن شركاى جنسى متعدد است. انتشار این بیمارى از طریق خون، فرآورده هاى خونى و وسائل آلوده به خون، و در مرتبه بعدى دارو قرار دارد.
هپاتیت b مسرى تر از ویروس ایدز است، مثلاً: ویروس هپاتیت b مى تواند تا حدود 10 روز بیرون از بدن زنده بماند. در حالى كه ویروس ایدز hiv حداكثر چند ساعت بعد از خروج از بدن از بین مى رود. هنگامى كه یك نفر به این ویروس آلوده مى شود ممكن است بین یك تا شش ماه طول بكشد تا علائم گسترش یابد،در این صورت سه حالت زیر ممكن است رخ دهد:
1- بیشتر بیماران به سمت هپاتیت b حاد مى روند و بعد به طور كامل بهبود پیدا مى كنند.
2- درصد كمى به صورت ناقلین سالم مى مانند.
3- تعدادى تبدیل به هپاتیت b مزمن مى شوند.
بعضى از افراد بعد از گذراندن دوره حاد بیمارى یا بدون سابقه قبلى ابتلا به این بیمارى، یا ورود ویروس به بدن به ناقلین سالم تبدیل مى شوند. اینگونه بیماران بالقوه آلوده هستند و مى توانند بیمارى را به افراد سالم منتقل نمایند. هیچ گونه علائم بالینى ندارند و حتى آزمایش خون این افراد وجود بیمارى را ثابت نمى كند و به همین دلیل این گروه خطرناك ترین گروه در انتقال و شیوع بیمارى در جامعه هستند. تنها راه اثبات وجود ویروس در بدن ناقلین سالم، نمونه بردارى از كبد است.
هپاتیت b حاد: بسیارى از بیماران كه مبتلا به هپاتیت b حاد مى شوند هیچ علائمى ندارند یا این كه علائم بسیار خفیف هستند و توجه بیمار یا پزشك را جلب نمى كند. به طور كلى علائم بالینى طیف وسیعى را در بر مى گیرد؛ و از یك بیمارى خیلى خفیف بدون علائم واضح بالینى تا نارسایى شدید كبد به صورت حاد را شامل مى شود. حدود 2 درصد از مبتلایان به طور ناگهانى و سریع به سمت نارسایى حاد كبد سیر مى كنند. به طور كلى 90 تا 95 درصد افرادى كه دچار هپاتیت b حاد مى شوند بدون هیچ عارضه اى بهبود مى یابند و تنها 5 تا 10 درصد مبتلایان تبدیل به هپاتیت مزمن مى شوند.
علائم بالینى هپاتیت حاد:
1- از دست دادن اشتها؛ تهوع، استفراغ.
2- درد عضلانى و گاهى درد در مفاصل.
3- درد و حساسیت در ناحیه فوقانى و راست شكم (محل قرار گرفتن كبد)
4- درد شكم و اسهال
5- زرد شدن سفیدی چشم و رنگ پوست
6- تغییر رنگ ادرار و مدفوع به طورى كه رنگ ادرار شبیه چاى و رنگ مدفوع سفید و شیرى رنگ مى شود.
سیر بیمارى هپاتیت مزمن b
سیروز كبدى یا تخریب نسج كبد كه منجر به نارسایى كبد مى شود، سرطان كبد، مرگ.
در هپاتیت مزمن b علائم بالینى در صورت تخریب نسج كبد ایجاد مى شود كه در مراحل انتهایى بیمارى به صورت های زیر دیده می شود:
1- زردى شدید پوست و چشم
2- كاهش وزن شدید
3- بى اشتهایى
4- تجمع مقدار زیادى آب در حفره شكم
با توجه به شیوع بسیار زیاد این بیمارى در كشور ما و به دلیل عدم دسترسى به آمار صحیح و علمى، مى توان با توجه به آمار كشور آمریكا میزان مرگ و میر ناشى از این بیمارى در كشورمان را تخمین زد. بعضى از افراد بعد از گذراندن دوره حاد بیمارى یا بدون سابقه قبلى ابتلا به این بیمارى، یا ورود ویروس به بدن به ناقلین سالم تبدیل مى شوند.
اینگونه بیماران بالقوه آلوده هستند و مى توانند بیمارى را به افراد سالم منتقل نمایند. هیچ گونه علائم بالینى ندارند و حتى آزمایش خون این افراد وجود بیمارى را ثابت نمى كند و به همین دلیل این گروه خطرناك ترین گروه در انتقال و شیوع بیمارى در جامعه هستند.تنها راه اثبات وجود ویروس در بدن ناقلین سالم، نمونه بردارى از كبد است.
تشخیص بیمارى:
اساس تشخیص بر پایه آزمایش خون است. در حال حاضر اكثر مبتلایان، به وسیله سازمان انتقال خون براساس انجام آزمایش خون روى خون هاى اهدایى تشخیص داده مى شوند. انجام آزمایش hbsag و مثبت بودن آن تنها وجود ویروس در بدن را ثابت مى كند و با انجام آزمایش هاى تكمیلى دیگر، مبتلایان به هپاتیت حاد را از نوع مزمن جدا مى كند. البته تشخیص قطعى با نمونه بردارى از كبد صورت مى گیرد.
درمان و پیشگیرى
در حال حاضر درمان هاى متعددى براى شكل مزمن بیمارى وجود دارد كه ممكن است شانس فرد رادر پاك شدن از عفونت افزایش دهد.
جلوگیرى از ورود ویروس به بدن مهمترین اقدامى است كه براى پیشگیرى باید انجام گیرد. همانند بیمارى ایدز باید با در نظر گرفتنراه هاى سرایت بیمارى، موارد ذیل را به منظور نجات جامعه انجام داد:
1 - آگاهى دادن به جوانان درباره انتقال بیمارى از راه تماس جنسى بدون حفاظت
2 - توزیع سرنگ رایگان در بین معتادان
3 - اعمال قوانین بهداشتى و رعایت اصول استریل كردن در مراكز درمانى و بهداشتى و مراكز دیگرى كه مى توانند موجب سرایت بیمارى شوند
4 - انجام واكسیناسیون
با تمام توضیحات فوق، یك سوم افراد مبتلا نمى دانند كه به چه دلیل و چگونه و چه زمانى به این بیمارى مبتلا شده اند. واكسیناسیون علیه این بیمارى یكى از مهمترین و مطمئن ترین راه هاى پیشگیرى از ابتلا به این بیمارى است.
چه كسانى باید علیه هپاتیت b واكسینه شوند
1 - افراد 18 سال و پائین تر.
2 - افراد بالاى 18 سال كه خطر سرایت بیمارى به آنها زیاد است شامل: افرادى كه شركاى جنسى متعدد دارند؛ مردان همجنس باز؛ افرادی که همسرشان مبتلا به این بیماری است؛ معتادان تزریقى؛ پرسنل مراكز بهداشتى و درمانى یا پرستارانى كه از مبتلایان به هپاتیت نگهدارى مى كنند؛ افرادى كه به دلیل نارسایى كبد دیالیز خونى مى شوند؛ افراد مبتلا به هموفیلى كه فاكتورهاى انعقادى دریافت مى كنند؛ کسانی که درمناطقی زندگی می کنند که بیماری در آنجا به صورت بومی شیوع دارد، از جمله ایران.
براى ایجاد مصونیت دائمى باید سه تزریق در سه نوبت طبق برنامه انجام شود: اگر یك نوبت تزریق فراموش شد باید به مجرد یادآورى تزریق را انجام داد، در این صورت نیازى به تجدید واكسیناسیون از ابتدا نیست. در نوزادان نباید سومین تزریق را قبل از 6 ماهگى انجام داد چرا كه در این صورت مصونیت دائمى نمى دهد. نوجوانان بین سنین 11 تا 15 سالگى تنها دو تزریق با فاصله 4 تا 6 ماه لازم است. واكسن هپاتیت را مى توان همزمان با دیگر واكسن ها تزریق كرد.
چه كسانى نباید علیه هپاتیت واكسینه شوند
1 - افرادی که به واكسن هپاتیت حساسیت شدید دارند
2 – کسانی که سابقه ابتلا به هپاتیت دارند. همچنین افرادى كه بسیار ضعیف و بیمار هستند باید تا زمان بهبودى از تزریق واكسن خوددارى نمایند.
majed7 آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-09-2009, 11:57 AM   #65
مدیر کل انجمن
 
 آواتار HOUMAN
 
نوشته ها: 2,766

سپاس : 13,764
پیش فرض

نقل قول:
نوشته اصلی توسط majed7 نمایش پست ها
رمان بیماری کبد چرب

در ادامه ی مبحث قبلی مربوط به بیماری کبد چرب، دکتر "محمدجواد احسانی اردکانی"، فوق تخصص بیماریهای گوارش و کبد، در باره ی تشخیص و درمان آن توضیح می دهند:

آیا رسوب چربی در کبد، می تواند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد؟
بله، در یکی از انواع بیماری کبد چرب به نام " non alcoholic steatohepatitis" یا "nash" ، همراه با رسوب چربی در کبد، التهاب نیز دیده می شود. این التهاب با از بین رفتن سلولهای کبدی و افزایش آنزیمهای کبدی متعاقب آن همراه است.
در نمونه برداری از کبد این افراد، ترشح سلولهای التهابی و درجاتی از رسوب چربی همراه با از بین رفتن سلولهای کبدی دیده می شود. در صورت ادامه ی این وضعیت، نهایتاً در تعدادی از بیماران عوارض جدی و حتی سیروز می تواند ایجاد شود.
البته بالا نبودن آنزیمهای کبدی دلیل بر عدم وجود التهاب و نکروز سلولهای کبدی نیست، یعنی حتی بدون افزایش آنزیمهای کبدی نیز، بیماری در حضور کبد چرب امکان پیشرفت دارد.
اگر با وجود کبد چرب، سن بیمار بالاتر از 45 سال بوده و دچار چاقی شدید (bmi بیشتر از 30) نیز باشد و در آزمایش آنزیمهای کبدی وی، یعنی (alt)* و (ast)** بزرگ تر از 1باشد و فرد به دیابت هم مبتلا باشد، خطر پیدایش فیبروز در کبد افزایش می یابد.
معمولاً التهاب ایجاد شده در رابطه با اثر مخرب دی اکسیداتیو و به دنبال آن پراکسیداسیون چربی هاست. به دنبال این واکنشها، مواد شیمیایی واسطه ای و التهابی از سلولهای مختلف آزاد می شوند که سبب تشدید عوارض می گردند.
بیشترین تئوری در مورد علت ایجاد کبد چرب، مقاومت به انسولین است که به دنبال آن سایر حوادث از جمله آسیب اکسیداتیو و... ایجاد می شود. در این زمینه آهن موجود در کبد، چربی، کمبود آنتی اکسیدانها و باکتری های رودهای به ایجاد آسیبهای اکسیداتیو کمک می کنند.
تشخیص کبد چرب چگونه است؟
همان طور که قبلاً گفته شد، بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب بدون علت هستند، بنابراین در مورد کسانی که مستعد این عارضه هستند باید به این موضوع توجه کرد.
انجام آزمایش های کبدی، سونوگرافی و سی تی اسکن به تشخیص کبد چرب کمک می کنند. اگر چه یافتههای موجود در این روش همگی غیراختصاصی هستند و امکان دارد در سایر بیماریها نیز دیده شوند.در واقع لازم است موارد دیگری که می تواند با کبد چرب اشتباه شوند، همگی بررسی و رد شوند.
در نهایت نمونه برداری از کبد است که تشخیص کبد چرب و nash را قطعی می کند. افزایش آنزیمهای کبدی در حد خفیف تا متوسط است، در سونوگرافی نیز معمولاً افزایش اکوی کبد به طور منتشر همراه با بزرگی کبد دیده می شود که البته این تغییرات ثابت و همیشگی نیستند. در سی تی اسکن بر خلاف سونوگرافی، دانسیته(چگالی) کبد کمتر از حد معمول است.
در نمونه برداری کبد نیز رسوب واکوئلهای چربی را به همراه یا بدون ترشح سلولهای التهابی و فیبروز می توان دید.
آیا نمونه برداری از کبد برای تمام مبتلایان به کبد چرب الزامی است؟
خیر، معمولاً نمونه برداری از کبد در کسانی توصیه می شود که علائمی در رابطه با بیماری کبدی مزمن داشته باشند و یا طحال آنها بزرگ شده باشد و یا سلولهای خونی آنها از جمله پلاکتها، کمتر از حد طبیعی شده باشد.
همچنین وجود بیماری دیابت و یا چاقی قابل توجه در افراد بالاتر از 45 سال(با توجه به اینکه خطر پیشرفت کبد چرب را افزایش می دهند)، بر لزوم نمونه برداری از کبد می افزاید.
در کسانی که عوامل خطر ذکر شده را ندارند، پس از یک دوره ی 12- 6 ماهه (که بیمار عوامل خطرساز را تعدیل کرده یا درمان دارویی شده است)، در صورت عدم بهبود، نمونه برداری توصیه می شود.
درمان کبد چرب چیست؟
متاسفانه درمان قطعی برای nash وجود ندارد، اگر چه تعدیل عوامل خطرساز از جمله: رفع چاقی، کنترل چربیهای خون، کنترل قند خون و افزایش فعالیت بدنی می تواند در بهبودی موثر باشد.
در ضمن کاهش وزن در افراد چاق باید به تدریج صورت گیرد، چرا که کاهش وزن سریع، خود می تواند به کبد چرب منتهی شود.
درمان دارویی جهت کاهش چربی رسوب کرده در کبد و کاهش التهاب ایجاد شده به کار می رود، اگر چه در مورد موثر بودن آنها هنوز اتفاق نظر وجود ندارد. اما در این رابطه می توان به:
ویتامین e، ویتامین c، prebucol , metformin و betuine و ursodeoxy cholic acid اشاره نمود. مطالعات اخیر بی تاثیر بودن vitamin e و ursodeoxy cholic acid را ثابت نموده است.


من مدتیه کبدم چرب شده....
از این مطلب خیلی استفاده کردم.
HOUMAN آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-20-2009, 11:32 PM   #66
مدیر کل انجمن
 
 آواتار HOUMAN
 
نوشته ها: 2,766

سپاس : 13,764
پیش فرض

خوراکیهای غیربهداشتی منبع انتشار هپاتیت


متخصصان گوارش می گویند:خوراکیهای غیربهداشتی منبع اصلی انتشار هپاتیت a هستند.
به گزارش شبکه خبر، دکتر "ایمان زاده" از متخصصان گوارش در این باره افزود: خوراکیهای غیربهداشتی که دستفروشان عرضه می کنند، عامل انتقال و منشاء بروز هپاتیت a در بدن است.

دکتر "ایمان زاده" تصریح کرد: یک درصد از افرادی که هپاتیت a در بدن آنها علامت دار است، با مرگ مواجه میشوند.

این فوق تخصص گوارش گفت: همچنین میزان شیوع ویروس هپاتیت در پائیز و زمستان بیشتر است زیرا این ویروس در این فصلها فعالتر است.

"ایمان زاده" افزود: هر فرد ممکن است، بدون اینکه خودش آگاه شود، سه بار در سال به این ویروس مبتلا شود.

وی اضافه کرد: پیشگیری بهداشتی مانند استفاده از آب سالم و شستشوی کامل میوه و تهیه غذای سالم و بهداشتی، از ابتلا به این ویروس جلوگیری میکند.
HOUMAN آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-20-2009, 11:33 PM   #67
مدیر کل انجمن
 
 آواتار HOUMAN
 
نوشته ها: 2,766

سپاس : 13,764
پیش فرض

خطرهای مصرف بیش از حد استامینوفن


محققان هشدار دادند: مصرف بیرویه و بیش از حد استامینوفن، برای کبد خطرآفرین است.
به گزارش شبکه خبر، این نگرانی درباره استامینوفن كودكان به طور قطره یا شربت "تیلنول" بیشتر است.
پژوهشگران اداره دارو و غذای آمریكا، نصب برچسب كامل محتویات دارو ، عوارض ، میزان مناسب و موارد كاربرد داروها را بر جعبه و راهنمای آنها ضروری میدانند.

آنها خواستار كاهش دوز دارویی یا میزان مجاز مصرف داروهای ضد درد مانند استامینوفن شدند.
این اداره همچنین به پزشكان درباره شیوه تجویز این دارو، و به داروخانهها در باره تحویل بدون نسخه این دارو، هشـدار دادند.
HOUMAN آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 08-14-2009, 10:21 PM   #68
مدیر کل انجمن
 
 آواتار HOUMAN
 
نوشته ها: 2,766

سپاس : 13,764
پیش فرض

تاثیر آسپیرین در کاهش مرگ ناشی از سرطان روده
HOUMAN آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 08-14-2009, 10:21 PM   #69
مدیر کل انجمن
 
 آواتار HOUMAN
 
نوشته ها: 2,766

سپاس : 13,764
پیش فرض

ه گزارش شبكه خبر؛ بررسی جدید پژوهشگران نشان می دهد، آسپیرین افزون بر اینكه خطر عود سرطان روده بزرگ را كاهش می دهد، احتمال مرگ ناشی از این بیماری را نیز كم می كند.

بررسی مشترك پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست و مدرسه پزشكی هاروارد درباره 1279 بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ ، نشان می دهد، بیمارانی كه پس از تشخیص سرطان به طور مرتب آسپیرین مصرف می كردند، 30 درصد كمتر از دیگران بر اثر این بیماری جان خود را ازدست می دهند.

بر پایه این بررسی كه نتایج آن در مجله پزشكی جاما منتشر
شد، پس از 20 سال پیگیری بیماران، مرگ و میر ناشی از علل مختلف در افرادی كه آسپیرین مصرف می كردند، 21 درصد كمتر از دیگران است.
HOUMAN آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
قدیمی 08-15-2009, 01:21 PM   #70
مدیر کل انجمن
 
 آواتار HOUMAN
 
نوشته ها: 2,766

سپاس : 13,764
پیش فرض

عفونتهاي گوارشي از مهمترين بيماريهاي سفرهاي تابستاني؛
يك فوقتخصص گوارش: مسافران از نوشيدن آب چشمه و نهرها خودداري كنند
HOUMAN آنلاین نیست.  
گزارش پست خلاف
پاسخ با نقل قول
پاسخ

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلک ها فعال است
[IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are غیر فعال
Pingbacks are غیر فعال
Refbacks are غیر فعال
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO

Persian Language By WebAlfa Ver 2.8