به گزارش " ورزش سه "، یک عنوان قهرمانی درتک بازی سوپر جام ، عنوان سوم لیگ برتر و نایب قهرمانی در جام حذفی ، اینها خلاصه عملکرد سرمربی استقلال در سال اول حضورش در باشگاه استقلال بدون حق انتخاب بازیکن در اول فصل و نیم فصل است. بدون حق انتخاب بازیکن نکته مهمی در ارزیابی عملکرد مردی است که این روزها کسی به نوع فوتبال تیمش در سال گذشته کاری ندارند و مقیاس اندازه گیری او برای اهل فن و غیرفن به نوع رفتارش در کنار زمین گره خورده است.

ساپینتو درروزهایی به عنوان سرمربی استقلال معرفی شد که آجورلو تیمش را بسته بود و او تیمی را به دست گرفت که نمی دانست به دلیل مشکلات بی شمار مالی در نیم فصل هم اجازه هیچ نقل و انتقالی نخواهد داشت. ساپینتو به استقلال آمد و با تمام نداری های استقلال در این فصل کنار آمد و در روزهایی که هوش و حواس همه به مطالبات سرمربی قدیمی و پول دوست  آبی ها بود، صادقانه از بندهای موجود در قراردادش همانند سرمربی اسبق استفاده نکرد و برای اتحاد تیمش در زمین همه کار کرد.

کمی باید منصف باشیم، کدام سرمربی خارجی در تاریخ فوتبال ایران ، منافع باشگاه و هواداران را به مطالبات خودش ترجیح داده است. همانطور که نوع رفتار او در کنار زمین را سرزنش می کنیم و به هیجانات بیش از اندازه او خرده می گیریم ، محسنات کم نظیر و دیده نشده او در فوتبال ایران را هم ببینیم. اگر مدیران استقلال  و سردمداران ورزش ایران در روزهای سخت رفع مشکلات استراماچونی مشکل دیگری را بابت مطالبات ساپینتو و کادرش و بازیکنان را حس نکردند و روبروی طیف بزرگ هواداران استقلال قرار نگرفتند، نباید قدردان این رفتار اخلاق مدارانه ساپینتو باشند که اصول حرفه ای در تمامی فوتبال دنیا را زیر پا گذاشت و همانند سرمربیان بومی برای شادی هواداران استقلال پای تیمش ماند. 

1882953

همه انتقادات درباره اعتراضات بیش از اندازه او در کنار زمین که بعضاً با شیطنت بعضی از رقبا همراه بود ، زبان صریح او و نوع عکس العملش بابت هر صحنه در مسابقات  درست، ولی یادمان باشد، ما ایرانی ها معرفت را به هر چیزی ارجح می دانیم. ساپینتو همینی است که می بینیم ، هیجاناتش را در لحظه بروز می دهد و شاید هم در خلوت خودش از این موضوع زود پشیمان شود، ولی اونشان داد روح بزرگی دارد و پاش بیافتد معرفت را به پول ترجیح می دهد. 

اینکه او در بازی های مهم و حساس لیگ و حذفی  تنها یک تساوی از پرسپولیس در بازی رفت دربی گرفت و چهار بازی مهم فصل  را به سپاهان و پرسپولیس دو رقیب اصلی تیم واگذار کرد، جای بحث جداگانه ای را می طلبد. بیائید برگردیم به گذشته ، به روزهایی که برانکو پرسپولیس را انتخاب کرد و بعد از شکست استقلال در آخرین بازی فصل،لیگ بعدی را هم تا هفته دهم بد سپری کرد و در پایان فصل به رتبه دوم بسنده کرد.ولی هوادارها پشت او و تیمش ایستادند تا برانکو پرسپولیس نوین را پایه ریزی کند و انها در هفت فصل ؛ شش قهرمانی در لیگ برتر، دو جام حذفی و دو فینال لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند.برنامه ریزی ، ثبات و شناخت برانکو از بازیکنان فوتبال ایران و از همه مهمتر اعتماد مدیران پرسپولیس آورده ای برای پرسپولیس داشت که تکرارش به این زودی ها سخت و شاید غیر ممکن باشد.

1882955

هواداران استقلال هم این روزها درست در شرایط آن روزهای هواداران پرسپولیس قرار گرفته اند،آنها می خواهند ساپینتو در تیمشان بماند و با سلیقه خودش تیمش را ببندد و مزد یک سال ماندن در روزهای سخت و بی پولی استقلال را با حمایت سکوها و بازیکنان همانند روزهای درخشان برانکو بگیرد.خارج از مسائل غیر ورزشی و ایرادجدی به نوع کنش و واکنش های ساپینتو ، رفتار مردانه او در روزهایی بی پولی استقلال قابل تقدیر است، روزهایی که او مشکلی بر مشکلات مسئولین ورزش اضافه نکرد و پای بازیکنانش ایستاد تا هوادارها همانند روزهای رفتن  استراماچونی و بازی با کلماتش  به درب باشگاه یا وزارت ورزش نروند. روزهایی که از حق خودش به عنوان یک خارجی گذشت تا مطالبات بازیکنان زودتر پرداخت شود.

او با این رفتارش دل هر آبی دوستی را ربوده است،هر چند در فاصله کمتر از 40روز دوبار دربی را به پرسپولیس باخت ولی در همین روزها بازی معرفت را برد. 

محمدرضا تقی خانی