به گزارش "ورزش‌سه"، در دقایق ابتدایی روز چهارشنبه (22شهریورماه 1402) کمیته انضباطی پس از جلسه‌ای  که در ساختمان فدراسیون فوتبال با حضور مدیران 5 باشگاه درگیر در پرونده برگزار شد، حکمی بی سابقه را علیه باشگاه سپاهان صادر کرد. کسر 4 امتیاز و 40 میلیارد تومان جریمه مالی. ضمن اینکه 6 بازیکن این تیم هم تا اصلاح قرارداد حق شرکت در مسابقات لیگ برتر را ندارند.
پس از اعلام این حکم شبانه خیلی زود فضای فوتبال ایران تحت تاثیر قرار گرفت و روز چهارشنبه در حالی آغاز شد که هواداران سپاهانی به شدت از این حکم شاکی بودند و دست به تجمع مقابل استانداری اصفهان زدند، تا صدایشان را به گوش مسئولان برسانند.
البته که تقریبا تمام مسئولان استانی اصفهان از نمایندگان مجلس گرفته تا اعضای شورای شهر و همینطور استاندار بلافاصله پای کار آمدند و با انشای نامه خطاب به وزیر ورزش و رئیس فدراسیون از سپاهان دفاع کردند. مابقی هم با انتشار استوری، پست و توئیت اقدامات مشابهی انجام دادند.

در همین راستا پس از دو اطلاعیه‌ای که باشگاه اصفهانی پس از اعلام رای کمیته انضباطی منتشر کرد، محمدرضا ساکت در بخش گفتگوی ویژه خبری شبکه اصفهان حاضر شد، تا همان چیزی را انجام بدهد که هواداران سپاهان از او خواسته بودند.

حرف‌های ساکت با چگونگی پیدایش دستورالعمل ناظر بر قراردادها و البته وارد کردن ایراد برآن آغاز شد و در اینباره اینطور توضیحاتش را آغاز کرد: «از یکی دو ماه قوانین جدیدی تصویب شد که بخش عمده‌ای از آن اشکالات فنی و ورزشی و بقیه هم با قوانین فیفا مغایرت دارد. اما ما به هر ترتیب تمکین کردیم و با مربی و هیئت مدیره باشگاه برنامه‌ریزی کردیم. بازیکنان مورد نظر جذب شدند و قراردادایشان ثبت شد. فیزیک قرارداد هم تحویل سازمان لیگ شد و همه فرآیندهای مربوطه در آن رعایت شد.»  

ویدئو: 310627

ساکت در ادامه صحبت‌هایش به نامه مهمی اشاره می‌کند که در تاریخ 17 مردادماه به باشگاه سپاهان و البته سایر باشگاه‌ها ارسال می‌شود. البته مدیرعامل سپاهان چندین مرتبه در طول برنامه تاکید کرد که در تاریخ 16 مردادماه ثبت رسمی قرارداد بازیکنان سپاهان در سازمان لیگ به اتمام رسیده و این قانون جدید پس از ثبت رسمی قرارداد بازیکنان به باشگاه‌ها ابلاغ شده است: « همه چیز خوب بود تا اینکه به یکباره در تاریخ  17 مردادماه باشگاه‌ها با نامه‌ای روبرو شدند که برای سال آینده با نگاه 25 درصد افزایش نسبت به سال قبل اقدام بشود. خب ما قبل از این کارمان را انجام داده بودیم و هیچ قانونی عطف به ماسبق نمی‌شود.»

ساکت خیلی زود از این موضوع عبور کرد و در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ماحصل آنچه در باشگاه سپاهان گذشته، تا آنها آماده حضور در جلسه کمیته انضباطی شوند، اشاره می‌کند. او در این بخش بار دیگر بر متخلف نبودن سپاهان تاکید کرد و در این مورد فقط یک ایراد را پذیرفت که همان قانون ارسال شده در تاریخ 17 مردادماه بوده است.

*پرداخت مالیات توسط سپاهان: این اشتباه کمیته انضباطی بود
در ادامه صحبت‌های محمدرضا ساکت بیشتر حول مواردی بود که در دو اطلاعیه باشگاه سپاهان به آنها به صورت مفصل پرداخته شده است. به عنوان مثال او تاکید کرد که به هیچ وجه موضوع پرداخت مالیات بازیکنان توسط باشگاه امکان‌پذیر نیست و سالهاست که این موضوع دیگر جایی در قراردادهای باشگاه سپاهان ندارد. ساکت تاکید داشت که این یک اشتباه بزرگ از سوی کمیته انضباطی بوده است و به خاطر محدودیت زمانی جلسه کمیته انضباطی این موضوع به درستی برداشت و تبیین نشد.

*بند مربوط به پرداخت با نوسانات ارزی 
پاسخ مدیرعامل سپاهان به این اتهام هم اینگونه بود:« فقط برای دو بازیکن بندی گذاشته شد، که اگر نوسانات زیاد بود، مبلغی اضافه شود. این را ما تلقی ارزی بودن نداریم، چون بیس قرارداد کاملا ریالی بود. توضیحات و مستندات ارائه  شد و شاید این موضوع درست تبیین یا برداشت نشده که این حکم را دادند.»

ویدئو: 310626

مدیرعامل سپاهان سپس به اعلام این حکم در آستانه بازی سپاهان اعتراض کرد و این حکم را سومین اقدام خصمانه علیه سپاهان در طول حرکت فوتبال توصیف کرد.

ساکت در ادامه رای صادر شده را غیرقطعی دانست و از تلاش دپارتمان حقوقی باشگاه سپاهان برای احقاق حقوق باشگاه گفت و با اشاره به درخواست برخی هواداران گفت: « در حال لایحه دفاعیه هستیم. ابعاد موضوع گسترده بود و باید زمان گسترده تری گذاشته می شد که به این موضوع توجه نشد. اگر در استیناف استیفای حق نشود، به دادگاه عالی ورزش می رویم. برخی از هواداران فکر می کنند می توان از همین حالا به دادگاه عالی ورزش رفت. به هر حال از سال 80 قطب جدیدی باز شده که باید بپذیرند.»

مدیرعامل سپاهان در بخش دیگری از صحبت‌هایش به شکایت علیه باشگاه‌های دیگر پرداخت و ضمن تاکید دوباره بر شفافیت سپاهان و کنایه زدن به برخی باشگاه‌ها بدون نام بردن از آنها گفت: « به هر حال ما از همین امروز شکایت علیه باشگاه هایی که می دانیم تخلف کرده اند را شروع کرده ایم. البته دیدیم رگه‎‌هایی از اقدام را آغاز کرده‌اند. در سپاهان تمام عملیات‌های مالی ما شفاف است و ثبت می‌شود. از حساب باشگاه به بازیکن. ما چیزی به نام خانه برای بازیکن، ماشین برای بازیکن، پرداخت در امارات، کانادا، ترکیه، پرداخت توسط هوادار متمول نداریم.  همه چیز در سپاهان ثبت و ضبط می شود.» 
مدیرعامل سپاهان در ادامه بار دیگر رسانه‌ها را متهم به حمایت رنگی و تحت تاثیر قرار دادن اعضای کمیته انضباطی می‌کند و در واکنش به یکی دیگر از اتهامات وارد شده علیه سپاهان می‌گوید:«یک چیز جالب دیگر. گفتند 17 میلیارد تومان به یک کارگزار پرداخت شده است.در واقع اینطور نیست. در یک نسخه قرارداد آن بازیکن اشتباه وجود داشته واشتباها 17 میلیارد نوشته شده است، ولی در نسخه‌ اصلی که در سازمان لیگ است، مبلغ درست اشاره شده است. خب کمیته انضباطی برهمین اساس رای صادر کرده. دوستان ما در جلسه جواب دادند ولی مثل اینکه دوستان در جلسه کمیته انضباطی نتتوانستند درک کنند.»

ویدئو: 310625

موضوع مهم دیگری که مجری برنامه پس از تقریبا 15 دقیقه صحبت متوالی ساکت از او پرسید درباره سرنوشت 6 بازیکنی بود که در حکم کمیته انضباطی اجازه همراهی تیم در ادامه مسابقات از آنها گرفته شده است. مدیرعامل سپاهان در واکنش به این سوال پاسخ کوتاه داشت و با تشکر از مردم حرف‌هایش را در این بخش پایان داد و البته از جلسه با استانداری برای پیگیری حکم صادر شده گفت:« به هر حال این موضوع باید به کمیته استیناف برود. ما معتقدیم قراراد این بازیکن 16 مرداد ثبت شده. ما این موضوع را دنبال خواهیم کردیم. من اینجا باید از هواداران تشکر کنم که دور از احساسات و با منطق فقط خواسته هایشان را پیگیری کردند. همه مسئولان بسیج شده اند. صبح شنبه هم خدمت استاندار هستیم برای تبیین این موضوع.»

بار دیگر مجری برنامه به موضوع 6 بازیکن سپاهان اشاره کرد و این موضوع را از ساکت پرسید که چطور کارت بازی از سوی سازمان لیگ برای آنها صادر شده است. مدیرعامل سپاهان در واکنش به آن گفت:«در عرصه بین‌المللی وقتی قرارداد بین بازیکن و باشگاه محقق شد، مبنای عمل است. ضمن اینکه ما قانونی تا قبل از 16 مردادماه برای سال بعد نداشتیم. ما از فروردین ماه تا 16 مرداد قراردادهایمان را بستیم. ما آقای نیازمند را در اردیبهشت ماه مذاکره کردیم و قرارداد بستیم که اصلا قوانین جدید نیامده است.» 
یکی از بخش‌های جالب توجه مصاحبه ساکت جایی بود که او به واکنش مورایس در تمرین روز چهارشنبه پرداخت و با لبخندی از قول سرمربی پرتغالی تیم گفت:«
من بازیکن غیرمجازی استفاده کردم؟! من بازیکنی بدون کارت استفاده کردم؟! با طعنه‎‌ای اشاره کرد که این موضوع را نمی‌فهمد! همه این ها را شفاف عمل کردیم. ما هیچ کمبود و ابهامی نداریم.»

در بخش پایانی ساکت پس از اینکه بار دیگر از ارائه شواهد و مدارک علیه باشگاه‌های دیگر گفت، از حضور نمایندگان سپاهان در اربیل عراق و آمادگی برای میزبانی از نماینده عربستان و ازبکستان در اصفهان گفت.

آنچه مسلم است سپاهان برای پیگیری حقوق مورد نظر خود کوتاه نخواهد آمد و حکمی که شب گذشته توسط کمیته انضباطی صادر شد، تا ماه‌ها فوتبال ایران را درگیر خود خواهد کرد.