به گزارش "ورزش سه"، شکست برابر قطر در دیدار نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا، تنها مانع از قهرمانی ایران نشد، بلکه دستاوردهای مهم و ارزشمند دیگری که در دسترس تیم ملی بود، از کف ملی‌پوشان رفت که یکی از آنها، رسیدن به صدر رنکینگ آسیا پس از مدت زمان طولانی بود.

تیم ملی ایران می‌توانست با پیروزی برابر قطر (در جریان بازی) ضمن اینکه به طلسم 48 سال ناکامی در رسیدن به فینال جام ملت‌های آسیا پایان دهد، پس از سیزده ماه یک بار دیگر به صدر رنکینگ فیفا صعود کند و جایگاه نخست قاره کهن را از ژاپن پس بگیرد.

نکته مهم دیگر این است که با فرض پیروزی ایران برابر قطر، شمار امتیازات ملی‌پوشان به عدد 1624.61 می‌رسید و با توجه به اینکه سنگال نیز پیش‌تر از دور رقابت‌های جام ملت‌های آفریقا کنار رفته بود، ایران می‌توانست با سه امتیاز بیشتر، بالاتر از این تیم آفریقایی در رتبه هفدهم جهان قرار بگیرد.

مقوله بعدی نیز این است که ایران می‌توانست با قهرمانی در جام ملت‌های آسیا، بالاتر از تیم ملی آلمان در رتبه شانزدهم جهان قرار بگیرد که این یعنی تیم ملی پس از 19 سال می‌توانست به رتبه پانزدهم خود در سال 2005 میلادی نزدیک شود که این اتفاقات رخ نداد.

به هر شکل، تا چند روز دیگر رنکینگ رسمی فیفا اعلام خواهد شد ولی در رنکینگ آنلاین، تیم ملی ایران با 1610 امتیاز و یک پله صعود در رتبه بندی جهانی، به جایگاه بیستم جهان رسیده و بالاتر از دانمارک قرار خواهد گرفت، ولی رتبه نخست قاره کهن همچنان در اختیار ژاپن خواهد بود.

با این حال، ایران توانست به شکل قابل توجهی فاصله خود با سامورایی‌ها را کاهش دهد. تا پیش از آغاز جام ملت‌های آسیا، دو تیم فاصله 55.11 امتیازی با یکدیگر داشتند، ولی این اختلاف اکنون به 4.87 امتیاز رسیده که در صورت لغزش ژاپن در مسابقات مقدماتی جام جهانی، رتبه نخست قاره می‌تواند به شاگردان قلعه‌نویی برسد.

1989806

نکته قابل ذکر دیگر درباره رنکینگ فیفا این است از آنجایی که ایران در ضربات پنالتی از سد سوریه گذشت، هیچ امتیازی، چه مثبت و چه منفی، از این مسابقه به ملی پوشان نرسید. در واقع فرمول‌بندی فیفا برای امتیازدهی در رنکینگ جهانی به این صورت است که اگر در تورنمنت‌های بین المللی کشوری که رتبه بالاتری دارد در پنالتی‌ها پیروز شود، امتیازی به دست نمی‌آورد و در سمت مقابل تیم بازنده که در جایگاه پایین‌تری است، امتیازات مثبتی هر چند اندک دریافت می‌کند.

در واقع اگر ایران در جریان بازی برابر سوریه پیروز می‌شد، حتی با وجود حذف از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا، می‌توانست بالاتر از ژاپن در صدر رنکینگ قاره آسیا قرار بگیرد که این اتفاق نیز رخ نداد تا رتبه یک آسیا همچنان در اختیار شاگردان هاجیمه موریاسو باشد.

از دیگر نکات مهم رنکینگ فیفا، صعود 20 پله‌ای قطر است. جایی که این تیم از رتبه 58 دنیا به جایگاه 38 رسید. اردن نیز که توانست به مسابقه فینال راه یابد، 16 پله در رنکینگ جهانی بالا آمد. تیم‌های ملی کره جنوبی، استرالیا، قطر، عربستان، عراق، ازبکستان، امارات و اردن در رتبه‌های سوم تا دهم آسیا هستند. عمان نیز با 6 پله سقوط در رده هشتادم جهان و یازدهم آسیا ایستاد.