به گزارش "ورزش سه"، روز گذشته و در شروع هفته بیست و هفتم لیگ برتر، پرسپولیس با دو گل مقابل هوادار به پیروزی رسید تا صدرنشین موقت لیگ برتر ایران لقب بگیرد. پرسپولیس هم‌اکنون 59 امتیازی است و با یک بازی بیشتر، بالاتر از استقلال 57 امتیازی ایستاده و این در حالی است که شاگردان جواد نکونام فردا و در دیدار با فولاد خوزستان، شانس بازگشت به موقعیت قبلی خود را خواهند داشت.

نکته جالب در مورد جدول لیگ برتر ایران این است که با قوانین جدید سازمان لیگ و باتوجه به تساوی در شهرآورد، تفاضل گل معیار تعیین تیم قهرمان خواهد بود و به همین دلیل موضوع تعداد گل بیشتر، از اهمیت مضاعفی در این هفته‌ها برخوردار خواهد بود.

هم‌اکنون پرسپولیس با 23 تفاضل و 37 گل، شرایط بهتری نسبت به استقلال دارد که با 21 تفاضل و 36 گل زده، در رده پایین‌تر جای گرفته است. جالب اینکه باتوجه به نزدیکی آمار خط دفاع و حمله سرخابی‌ها، احتمال دارد در پایان لیگ همه چیز به تساوی کشیده شود و یک شهرآورد جداگانه، قهرمان را مشخص کند.

هم اکنون 12 پیشامد مختلف برای امتیازات استقلال وجود دارد و نکته مهم اینکه سرنوشت لیگ در اختیار این تیم است. شاگردان نکونام در صورتی که هر چهار بازی را با پیروزی به پایان برسانند، بی‌توجه به نتایج پرسپولیس، قهرمان 69 امتیازی فوتبال ایران خواهند شد اما پرسپولیس برای قهرمانی، محتاج لغزش رقیب سنتی خواهد بود و حتی ممکن است با 68 امتیاز نایب قهرمان شود.

2021000

در این بین نکته جالب این است که در جدول آمار و احتمال قهرمانی، استقلال با کسب یک امتیاز و حتی در صورت چهار شکست نیز از شانس قهرمانی برخوردار خواهد بود اما این پیشامد برای پرسپولیس وجود ندارد. به عبارتی استقلال در صورت چهار باخت، همچنان 17% شانس قهرمانی را مقابل خود می‌بیند که البته این عدد روی کاغذ است و طبیعتا حتی در صورت یک تساوی هم به‌زعم بسیاری، قهرمانی از چنگ استقلال خواهد پرید.

برای جمع‌بندی، استقلال 59% شانس قهرمانی را به خود اختصاص داده و این عدد برای پرسپولیس روی 41% قرار دارد اما نتیجه فردای بازی استقلال تعیین‌کننده خواهد بود. استقلال در صورت پیروزی شانس خود را افزایش خواهد داد و در غیر این صورت سکان هدایت کشتی لیگ برتر خلیج فارس به دست اوسمار و شاگردانش خواهد افتاد.

استقلال بعد از دیدار مقابل فولاد، به ترتیب با نساجی، گل‌گهر و پیکان دیدار می‌کند که دیدار با نساجی در وطنی برگزار خواهد شد و بازی با گل‌گهر نیز آخرین دیدار آبی‌ها در استادیوم آزادی خواهد بود.

پرسپولیس نیز در سه هفته پایانی با استقلال خوزستان، شمس آذر و مس رفسنجان دیدار می‌کند که دو دیدار در ورزشگاه آزادی و یک‌بار در استادیوم سردار آزادگان قزوین خواهد بود. نکته جالب اینکه استقلال با دو تیم در منطقه سقوط بازی خواهد داشت و این عدد برای پرسپولیس روی یک قرار گرفته است.