عباس سرخاب بازیکن اسبق تیم استقلال در گفت‌وگو با خبرورزشی، درباره دیدار استقلال مقابل شهرخودرو حرف‌های تازه ای زد که در ادامه می‌خوانید:

بازی استقلال مقابل شهرخودرو را چطور ارزیابی کردید؟

به نظرم بازی خوبی بود. در واقع خوب از این نظر که استقلال توانست نتیجه مورد نظرش را بگیرد چون در نیمه اول استقلال تحت تاثیر فشار این هفته‌ها تا حدی دور از انتظار ظاهر شد.

بیشتر در این باره توضیح می‌دهید؟

تساوی پرسپولیس در دیدار با ذوب آهن شاید این اطمینان خاطر را به استقلال داد که حتی با تساوی در تهران هم حداقل فاصله چهار امتیازی این تیم با رقیبش حفظ می‌شود. از طرفی شاید شهرخودرو را هم کمی‌دست کم گرفته بودند. ولی در نیمه دوم استقلال انصافاً با تعویض‌هایی که داشت تیم برتر میدان شد و با وجود دفاع جانانه تیم شهرخودرو گل حساس خودش را زد و برنده شد.

این برد چقدر اهمیت داشت؟

این پیروزی خیلی مهم بود. این برد یک انرژی مضاعف و خیلی خوب را به کل مجموعه استقلال تزریق کرد. از مدیریت گرفته تا جوانترین بازیکنان تیم. چون اگر استقلال تحت هر شرایطی مساوی هم می‌گرفت وضعیت روحی تیم تا حدی به هم می‌ریخت اما گل دقیقه پایانی انرژی مثبتی را به تیم برگرداند تا با ایجاد فاصله ۶ امتیازی وضعیت روحی تیم بهتر شود.

می‌توان از حالا استقلال را قهرمان زودهنگام لیگ برتر دانست؟

اتفاقاً دوست داشتم در این باره تذکر جدی به بچه‌های استقلال و کادرفنی بدهم. ۶ امتیاز فاصله خوبی است اما به هیچ وجه تضمین قطعی برای قهرمانی نیست، چون هنوز چهار هفته و ۱۲ امتیاز باقیمانده است. از طرفی استقلال بازی‌های سنگینی پیش رو دارد و باید به شدت هوشیار باشد. من همیشه به شاگردانم می‌گویم تیمی‌که دو گل جلو می‌افتد وضعیتش خطرناک‌تر از تیمی‌است که یک گل جلو است.

چطور؟

چون گاهی شرایط روحی و غرور کاذب باعث می‌شود یک گل بخورید و تحت تاثیر شوک گل اول، گل دوم را هم دریافت کنید. خیلی از بازی‌ها بوده که تیمی‌دو گل جلو بوده و وقتی گل اول را خورده با سه گل باخته. الان هم این چهار بازی خطرناک می‌تواند سرنوشت استقلال را تحت تاثیر قرار دهد.

شادی آنچنانی استقلال بماند برای جشن قهرمانی!/ هیجان زیادی مثل سم است/ به فکر ۴ بازی حساس آخر باشید/ از پرسپولیس غافل نشوید؛ هنوز امید دارد

در این باره چه توصیه ای به کادر فنی و بازیکنان استقلال دارید؟

قطعاً به هیچ عنوان نباید غفلت داشته باشند. باید برای هر چهار مسابقه برنامه‌ریزی کنند. هر سه تیم فولاد، آلومینیوم و مس قابل احترام هستند اما این سه تیم در بالای جدول دنبال کسب سهمیه هستند. حالا که نساجی در جام حذفی توانسته سهمیه آسیایی ایران را بگیرد تیم‌های دیگر مثل سپاهان، فولاد، گل گهر و بقیه همه به دنبال سهمیه هستند و این، رقابت را برای بالا ماندن در جدول سنگین‌تر و سخت‌تر می‌کند. از طرفی نفت مسجد سلیمان هم تیم خطرناکی است. البته امیدوارم تا آن بازی تکلیف استقلال هم روشن شده باشد.

به نظر شما با بازی که پرسپولیس مقابل ذوب آهن انجام داد، هنوز می‌توان روی این تیم به عنوان یک رقیب خطرناک برای استقلال حساب باز کرد؟

صد در صد! پرسپولیس پرسپولیس است و اصلاً نباید نسبت به یک تساوی این تیم را دست کم گرفت. آنها تا روز آخر دست از تلاش برنمی‌دارند چون هنوز امید دارند. استقلال باید فقط به جلو نگاه کند و از هر چهار بازی پیش رو بیشترین امتیاز را بگیرد. استقلال مثل دونده دوی سرعت است که فرصتی برای برگشتن و نگاه کردن به عقب ندارد. کوچکترین تعلل کار دستش می‌دهد. رقیب مترصد است که استقلال به پشت سرش نگاه کند. بنابراین کل تیم باید فوق‌العاده هوشیار باشد.

خوشحالی مجیدی و بازیکنان در پایان بازی را دیدید؟ این چه مفهومی‌برای شما دارد؟

همیشه در تیم‌های فوتبال وقتی سن مربی با بازیکنان نزدیکتر است اتفاقات بهتری هم شکل می‌گیرد. البته منکر توانمندی مربیان مسن نیستیم اما قطعاً یک مربی ۷۰ ساله نمی‌تواند با بازیکن ۱۸ ساله رابطه ای را برقرار کند که یک مربی ۴۰ ساله برقرار می‌کند. رابطه آن دو مثل پدربزرگ و نوه است، رابطه مربی جوان با بازیکن جوان مثل دو برادر. فرهاد مجیدی هم خودش این تجربیات را دارد. اما باز هم باید هیجان این جوانان را کنترل کرد. اگر هیجان زیادی از حد شود مثل سمّ عمل می‌کند و آن وقت خدای نخواسته با یک مساوی یا باخت احتمالی روحیه شان به کل بهم می‌ریزد. شادی پیروزی مقابل شهر خودرو تمام شده و حالا استقلال باید فقط به فولاد فکر کند. ان شا الله شادی آنچنانی بماند برای قطعی شدن قهرمانی. ما هم منتظر آن روز هستیم.