به گزارش "ورزش سه" و به نقل از تسنیم، نشست خبری مسابقات کوراش قهرمانی آسیا، بعدازظهر امروز (جمعه) در هتل المپیک تهران برگزار شد.

حیدر فرمان رئیس فدراسیون جهانی کوراش در ابتدای این نشست اظهار داشت: بسیار خوشحالم که اینجا حضور دارم. مطمئن هستم این دوره از رقابت‌ها یکی از بهترین مسابقات قهرمانی آسیا خواهد بود. باعث افتخار من بود که دیروز در خدمت وزیر ورزش بودم. جلسه بسیار خوبی داشتیم و بحث‌هایی خوبی شد که باعث خرسندی هر دو طرف بود. تعامل خوبی بین کوراش و فدراسیون ووشو است و وزیر نیز به این موضوع اشاره کرد و گفت که فدراسیون ووشو یکی از بهترین فدراسیون‌ها در ایران است.

وی افزود: همانطور که می‌دانید، این مسابقات قهرمانی آسیاست و زیر نظر کنفدراسیون آسیا برگزار می‌شود. مطمئنم که با همکاری کنفدراسیون آسیا و فدراسیون ووشو، یکی از بهترین مسابقات برگزار می‌شود. حدود 20 کشور در این رویداد شرکت کرده‌اند و افراد زیادی از سایر کشور‌ها در پست‌های مختلف حضور دارند و مطمئنم که مسابقات خوب و سطح بالایی را مشاهده خواهیم کرد. من مطمئنم که با نظارت رضا نصیری‌نژاد دبیرکل فدراسیون جهانی، یک مسابقات خوب و شفاف را خواهیم دید. من در جریان اقدامات و فعالیت‌ها هستم و مطمئنم که رویداد خوبی خواهد بود. از تلاش‌های ریاست فدراسیون ووشو بابت سطح برگزاری تشکر می‌کنم. من از سالن بازدید کردم تا ببینم در چه وضعیتی است؛ اینکه چگونه توانسته‌اند یک سالن نسبتاً قدیمی را به شرایط استاندارد و بین‌المللی برسانند.

رئیس فدراسیون جهانی کوراش درباره المپیکی شدن کوراش در سال‌های آینده گفت: بعضی در زندگی‌شان رؤیایی دارند. این هدف و آرزوست و باید دنبال آن رفت. البته رسیدن به این هدف کار یک تیم و گروه است. ما امسال در بیرمنگام بودیم و کوراش را معرفی کردیم. همچنین جلساتی داشتیم و قرار شد در ماه جاری عضویت ما در «ایمز» به‌عنوان یک سازمان بین‌المللی بررسی شود تا کمیته بین‌المللی المپیک در آینده موضوع حضور کوراش در المپیک را بررسی کند. به هر حال  این یک کار تیمی است و امیدوارم مرحله به مرحله جلو برویم و به آرزوی‌مان برسیم.

وی درباره جایگاه فدراسیون ووشو ایران در مسیر مبارزه با دوپینگ گفت: دوپینگ برای ما اهمیت زیادی دارد، چون عضو وادا هستیم و قراردادی داریم که کمک کنند تا با دوپینگ مبارزه کنیم. خوشحالیم که فدراسیون ووشو نزدیک به 100 تست دوپینگ گرفته است که این، مسیر شفاف فدراسیون را نشان می‌دهد. همین تست‌ها در فدراسیون ووشو در زمان مقرر در بیرون از مسابقه گرفته می‌شود و خوشحالیم که این پاک‌سازی را به درستی در سیستم خودشان انجام می‌دهند.

حیدر فرمان درباره حضور تیم پناهندگان در مسابقات کوراش قهرمانی آسیا تصریح کرد: برای تیم پناهندگان و مهاجران این یک موضوع خیلی حساس است و باید در آن دقت کرد، ولی در هر صورت خوشحالیم که این تیم در بخش بانوان شرکت کرده است. این حق ورزشکاران است و آنها نباید از ورزش عقب بمانند.

وی درباره قول میزبانی از مسابقات جهانی کوراش به ایران گفت: ایران در کوراش بسیار قدرتمند است، اما باید این را هم بگویم که ورزش ایران فراتر از آسیاست و در این باره اغراق نمی‌کنم. موضوع حساسی که وجود دارد، این است که شرایط خاصی برای میزبانی جهان است که باید قبول شود. ما برای این مسابقات گفتیم که قوانین فدراسیون جهانی لحاظ شود و کشورها نیز قوانین ایران را بپذیرند که خوشبختانه مورد قبول قرار گرفت و در این باره از خیلی از فدراسیون‌ها جلوتر هستیم. ایران درخواست میزبانی بدهد، اگر شرایط و زمان درست باشد، رسیدگی می‌کنیم و بابت این موضوع خوشحال می‌شویم.

همچنین کومیل روزیف رئیس کنفدراسیون کوراش آسیا در این نشست خبری گفت: از همه اصحاب رسانه بابت حضور در این نشست خبری تشکر می‌کنم. این دوستی که ورزش در دنیا به وجود می‌آورد و افراد مختلف را در کنار هم قرار می‌دهد، برای ما خیلی مهم است. از وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، فدراسیون ووشو و انجمن کوراش ایران بابت این همدلی در برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا تشکر می‌کنم. این دوره می‌گذرد و رقابت‌ها برگزار می‌شود، اما این نام ماندگار خواهد بود و همه به یاد این مسابقات خواهند بود. ما خیلی ممنونیم که اطلاع‌رسانی خوبی درباره کوراش انجام می‌‌شود.