به گزارش ورزش سه، پس از پیروزی ۲-۰ تیم ملی ایران برابر ولز در دور دوم مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، رضا رجبی کارشناس فوتبال ایران در گفت‌وگویی با خبرنگار ما در خصوص این بازی اظهار داشت: پس از بازی با انگلیس من در گفت‌وگوهایی که داشتم، اعلام کردم ارنج و فلسفه بازی ما در این مسابقه اشتباه بود و برای بازی آینده، باید چهل درصد تیم تغییر کند و این اتفاق هم افتاد و باعث شد با وجود اینکه مالکیت توپ در دست ولز بود، ما با انتقال خوب از دفاع به حمله، نشان بدهیم که فوتبال ایران و بچه‌های ایرانی، این توانایی را دارند که به تیم‌های بزرگ هم فشار بیاورند. در بازی با انگلیس همه چیز در تیم ملی به هم خورده بود اما در این مسابقه، هم ولز نسبت به بازی گذشته خود ضعیف‌تر عمل کرد و هم بچه‌های ما با خروج از پیله دفاعی، باشهامت‌تر بازی کردند.

او افزود: خوشبختانه تغییرات در این بازی به نفع ما شد و خروج بازیکنان آسیب‌دیده و تعویض‌های اجباری به ما کمک کرد. در‌ مجموع امروز روز خوب فوتبال ایران بود و شوت روزبه چشمی دقیقا به جایی رفت که باید می‌رفت و سپس هم زمانی که بازیکنان ولز قصد داشتند ده نفره گل را جبران کنند، با یک توپ‌ربایی عالی، رامین رضاییان به خوبی اضافه شد و گل دوم را وارد دروازه کرد و در روزی که حق ایران پیروزی بود، این اتفاق افتاد.

رجبی در ادامه عنوان کرد: حضور رامین رضاییان و میلاد محمدی در چپ و راست، تغییرات خط هافبک و همچنین فشار آزمون و طارمی روی خط دفاعی حریف به سود ما بود ولی متاسفانه آقای کی‌روش تا دقایق آخر متوجه نشد که در دفاع سه نفره ولز، پاشنه آشیل، پشت پیستون‌های چپ و راست است و ما دو گل را هم روی همین ضعف به ثمر رسید. به هر حال در روزی که ولز فوق‌العاده‌ ضعیف بود، بچه‌ها باانگیزه بازی کردند و متوجه شدند که می‌شود فوتبال بازی کرد، پاس داد و حمله کرد. ما از پیش از جام جهانی هم فریاد زدیم که آقای کی‌روش، شما باید برای جلو هم برنامه داشته باشی که متاسفانه در روز بازی با انگلیس اینطور نبود اما امروز باعث شد که بازی را ببریم.

او سپس در خصوص نقاط مثبت تیم ملی در دیدار امروز توضیح داد: نقطه قوت تیم ملی در این بازی، انتقال سریع از دفاع به حمله بود و ما ابزار این کار را هم داشتیم. همچنین یکی دیگر از نکات مثبت، بازی با سیستم ۲-۴-۴ خطی بود که هم هافبک‌های چپ و راست اضافه می‌شدند و هم دفاع‌ها بالا می‌آمدند؛ از طرفی حضور دو فوروارد در زمین هم خط دفاع حریف را اذیت کرد. امروز مدافعان راست ما رونده بودند و در وسط زمین هم عزت‌اللهی و نوراللهی فضاها را بسته بودند و با کمترین ضربه می‌توانستیم به دروازه ولز نزدیک بشویم‌. فاصله خطوط تیم در بازی امروز خیلی بهتر از بازی با انگلیس بود و از طرفی گلزنی یک بک راست در این مسابقه، نشان داد که شهامت نیز به تیم تزریق شده است.

پیشکسوت تیم استقلال با تمجید از عملکرد دروازه‌بان تیم ملی در مسابقه امروز گفت: من خیلی خوشحالم که بعد از بازی با انگلیس از سید حسین حسینی حمایت کردم و گفتم او روی گل‌ها مقصر نبوده و باید به او اعتماد کرد. امروز هم دیدیم که این بازیکن خیلی مسلط بازی کرد و یکی از علت‌های بردمان بود و توانست در زمانی که بازی با تساوی بدون گل دنبال می‌شد، به خوبی ضربه هافبک تیم ولز را مهار کند و ایران را در بازی نگه دارد.

کارشناس فوتبال ایران با اشاره به عملکرد خوب مدافعان تیم ملی در دیدار با ولز، درباره تغییرات مثبتی که در این خط ایجاد شده بود گفت: تیم ایران هیچوقت سه دفاعه بازی نکرده بود اما در بازی با انگلیس یک‌باره این کار را کرد و باعث شد که سازمان دفاعی ما به هم بریزد؛ ضمن اینکه در بازی گذشته، ما خط جلو هم فشاری وارد نمی‌کردیم و همین مسئله باعث می‌شد تا تیم حریف به راحتی حمله کند. ایران اگر امروز هم در زمین خودش دفاع می‌کرد، قطعا بازنده از زمین خارج می‌شد اما خوشبختانه این برنامه وجود داشت که مدافعان راست و چپ به سرعت اضافه شوند و با صاحب توپ شدن مهاجمان، دفاع حریف را آزار بدهیم.

رجبی درباره دیدار آینده ایران برابر آمریکا بیان کرد: بازی با آمریکا یکی از سخت‌ترین بازی‌های ایران است؛ البته شرایط این بازی، به نتیجه بازی امشب آمریکا و انگلیس نیز بستگی دارد اما به هر حال اگر بر خلاف سبک همیشگی آقای کی‌روش و مثل امروز وارد این مسابقه بشویم، می‌توانیم نتیجه بگیریم. در هر صورت امیدوارم آن روز هم روز ما باشد و بتوانیم از تک موقعیت‌هایمان استفاده کنیم.

او در پایان گفت: من امروز احساس کردم که بازیکنان، فوتبال خودشان را بازی می‌کردند؛ فوتبالی که مبتنی بر خلاقیت‌ها و تجربه خودشان بود و شرح وظایف، اهمیت زیادی نداشت. بازیکنان ایران یک فوتبال غیرتی و انتقامی ارائه دادند و همین مسئله هم به موفقیت ما در این مسابقه کمک کرد.