"تولد ستاره" برنامه تازه ای از رسانه طرفداری / قسمت اول: حمید درخشان

در اولین قسمت از برنامه تولد ستاره، حمید درخشان (زاده 3 بهمن 1337) میهمان رسانه طرفداری بود. در این برنامه که اجرای آن را مهدی حدادپور بر عهده دارد، در روز تولد ستاره های فوتبال و ورزش ایران به گفتگو با آنها می پردازیم. برنامه ای متفاوت که زوایای مختلف زندگی ستاره های فوتبال و ورزش ایران را مرور می کند. از علایق و سلایق تا اشتباهات، از دوستی ها و رفاقت ها تا روزهای تلخ زندگی شخصی یا ورزشی...

به گزارش طرفداری، مهدی حدادپور گفتگو با حمید درخشان را از پسوند فامیلی فرکوش و اصالت او شروع کرد. حمید درخشان گفت که اصالت او برای سراب است و برای اولین بار مقابل دوربین رسانه طرفداری به زبان ترکی با اهالی سراب صحبت کرد. در ادامه گفتگو صحبت از برادر دوقلوی حمید درخشان شد و بعد به فوتبال رسید. حمید درخشان بهترین دوست فوتبالی خود را ناصر محمدخانی معرفی کرد و وقتی از او پرسیدیم دوست داشت با چه کسی در رده باشگاه همبازی می‌بود گفت که دوست داشت با حمید علیدوستی در پرسپولیس بازی می کرد. ستاره اسبق پرسپولیس همچنین پرویز قلیچ خانی را به عنوان بهترین بازیکن تاریخ ایران معرفی کرد و بزرگ‌ترین اشتباه فوتبالی خود را قبول هدایت پرسپولیس در روزهای بحرانی باشگاه دانست.

تماشاگر بخش اول گفتگوی مهدی حدادپور با حمید درخشان در برنامه تولد ستاره هستید. بخش دوم صبح فردا تقدیم شما می شود...

 

سلام و عرض ادب، انشاالله تندرست و شادکام باشید. رسانه طرفداری قصد دارد از امروز برنامه ای برای شما خوبان تهیه کند به مناسبت تولد گروهی از بهترین، مشهورترین و منحصر به فردترین مردان تاریخ فوتبال ایران. بسیار خوشحالیم که امروز در خدمت یکی از این افراد هستیم. از آن دسته مردان نسل دهه 60 و 70 فوتبال ایران که درخشش را از دهه 50 شروع کرده، از باهوش ترین، خوب ترین و تاثیرگذارترین ها بوده است، حمید درخشان عزیز.

به نام خدا، من هم سلام می کنم به شما و همکارانتان و عزیزان طرفداری، خوشحالم امروز در خدمت این عزیزان هستم و خوشحالم که امروز شما را زیارت می کنیم و اینجا ملاقات کردیم دوستان را.

ما هم خیلی سرحال و پرانرژی هستیم که شما اینجا هستید. قرار بود روز سوم بهمن میزبان حمید خان باشیم اما گرفتاری هایی که ایشان داشتند باعث شد دیروز توقفی حاصل شود اما امروز خوشحالیم با یک روز تاخیر میزبان ایشان و شما هستیم، عزیزانی که در مورد بخشی از تاریخ فوتبال ایران در قالب زندگی نامه حمید درخشان مواجه خواهید شد، بخش اول این برنامه برای ما شناسنامه حمید درخشان است. سوم بهمن...

1337 در تهران.

حمید درخشان فرکوش.

بله من پسوند فامیلم حمید درخشان فرکوش است. فرکوش یک ده در سراب است چون اصلیت من هم مادرم هم پدرم ترک هستند این فرکوش دهی در سراب است که آنجا به دنیا آمده ام و ته فامیلی ماست. بقیه اعضای خانواده ام نیز ته اسم شان این نام را دارند.

پس زبان آذری را خوب بلدید.

بله کاملا.

مثلا الان می توانید به اهالی فرکوش سلام کنید؟

به زبان ترکی: سلام عرض می کنم، امیدوارم هرجا که هستید، سلامت و تندرست و پایدار باشید.

به به، لهجه هم قشنگ است حمید خان. حمید خان یک بردار دو قلو دارید.

بله به اسم مجید. تهران زندگی می کند.

همسان هستید؟

تقریبا.

تقریبا یعنی چه؟

تقریبا هم شکلیم.

یعنی او هم این تیپی ریشش را می زند.

نه او مقداری محاسن دارد و مثل من نیست اما چهره شبیه است.

البته یک سوالی که خواستم بپرسم از کودکی هایتان است. اولین تصویری که از کودکی به خاطر دارید مثلا سه سال تان بوده چیست.

تصویری که به آن شکل برگردم به گذشته و در ذهنم باشد خیلی کم است ولی شاید بگویم مثلا سوم چهارم دبستان بودم. یادم است، خب آن موقع به قدری غرق در فوتبال و توپ پلاستیکی بودیم به ذهنمان نمی افتاد که پدرمان کِی می آید و می رود و کلا دنبال توپ بودیم.

در خانواده و خاندان درخشان آدمی بود مشهور باشد در ورزش؟

نه هیچکس نبود.

کسی نبود که به او حسودی کنید؟

نه اصلا، اصلا ورزشی نبودند دیگر ما گرایش پیدا کردیم به ورزش و با علاقه ای که داشتیم. محله مان هم طوری بود که خیلی زمین فوتبال بود.

کجا بود؟

زمین های خاکی، خیابان هلال احمر، شیر و خورشید سابق که الان شده هلال احمر.

نارمک؟

نه سر پل امامزاده حسن. عباسی خاکی است در تقاطع نواب و عباسی که یک طرفش به سه راه آذری می خورد.

سلطان فوتبال آنجا چه کسی بود؟

خیلی فوتبالیست داشتیم، مقداری آن طرف تر ما رضا عباسی بود و مقداری آن طرف تر در امامزاده حسن آقای فرکی بود، آقای منصوریان، رضا حسن زاده.

نه نسل قبل از خودتان؟

رضا عباسی. قبل از من رضا عباسی بود.

رضا عباسی بله چندسال از شما بزرگتر است همینطور حسین فرکی.

بله حسین آقا.

کسانی که هم سن و سال من هستند، 47 ساله ها، در زمان کودکی ما حداقل 200 - 300 نفر از هوداران فوتبال حداقل کسانی که در دبستان البرز بودند، دوست داشتند حمید درخشان باشند. حمید درخشان دوست داشت چه کسی باشد؟

آن مواقع اینجور فکر نمی کردم که مثلا یک روزی فوتبالیستی شوم و برای خودم هویتی پیدا کنم. خب معمولا الگوهایی که آدم برمی داشت خارجی بود، فوتبالیست های خیلی خوب را می دید، من از مارادونا خوشم می آمد و فوتبالش را تعقیب می کردم.

مارادونا که شما شروع کرده بودید درخشید.

بله ولی نسلی بود که مارادونا بازی می کرد.

حمید درخشانی که 52، 53 فوتبال بازی می کرد، آن موقع کرایوف، بکن بائر بودند.

مارادونا هم بود.

بله اما بعدا آمد.

من کرایوف را دوست داشتم. سبکی مثل او هم بازی می کردم. چون او رونده بود و رو به جلو بود. با توپ که راه می افتاد هرکس جلویش بود را برمی داشت. سبک فوتبال کرایوف هم اینطور بود. تقریبا چیزی مثل آن زمینه در ذهنم بود که من هم رو به جلو بازی کنم. خیلی کم می دیدید من در فوتبالم به عرض بروم. کم می رفتم و همیشه یار مستقیمم را سعی می کردم بردارم. الان هم به شاگردانم یاد می دهم، می گویم به عرض بروید و دریبل بزنید، خیلی کار هنرمندانه ای انجام نداده اید اما وقتی یار مستقیم را رد می کنید در اصل آنهایی که در خط او هستند را هم دریبل زده اید.

شما لذت را دیده اید. الان که برمی گردید عقب حسش می کنید. لذتی که من و آقای هژبری از نسل شما بردیم، کسانی که در این سن و سال هستند درک می کنند. اسم حمید درخشان که می آید، ناصر محمدخانی، حمید علیدوستی، به خصوص شما هرجا که هستید انشالله سلامت و تندرست باشید. مثل الان شاد و جوانتر از سن شناسنامه. چند سوال است که متاسفانه کم هم نیستند. حمید خان، بهترین دوست شما چه کسی بوده است.

ناصر محمدخانی.

بهترین هم بازی.

محمد پنجعلی، ناصر محمدخانی و فرشاد پیوس.

مثلث طلایی شد مربع مخوف با فرشاد.

البته ضیا عربشاهی هم بود.

پس اول اسم ناصر محمدخانی را آوردید بعد محمد پنجعلی بعد پیوش و ضیا. سخت ترین رقیب شما که جلویش فوتبال بازی کرده اید.

بازی کرده ام یا همیشه بازی می کردم، تیم استقلال، بقیه تیم ها برایمان سخت نبود.

بازیکن؟

هیچوقت کسی مرا اذیت نکرده و من خودم همیشه بقیه را اذیت می کردم و این یک واقعیت است. چون هر تیمی که می خواست با ما بازی می کند می گفتند این درخشان را خیلی مراقبش باشید. این را نگذارید حرکت کند. این حرکت نکند پرسپولیس حرکت می کند.

فوتبالیستی در ایران بوده که دوست داشتید هم بازی اش باشید ولی نبوده؟

من دوست داشتم با آقای علیدوستی باشم. در پرسپولیس بازی می کرد. هم خوب بود هم با شخصیت هم خیلی توانمند.

بحث هوش، ما که تخصصی تر نگاه می کنیم به قضیه با چند اسم رو به رو می شویم در فوتبال ایران. در مورد هوش اجتماعی و فنی صحبت می کنیم. علی پروین، حمید درخشان، امیر قلعه نویی و محسن عاشوری. با سایر توانایی ها فعلا کاری نداریم. شما این چهار نفر کدام را انتخاب می کنید یا هرکس که می دانید.

علی پروین.

قبول دارید اینها باهوش بودند؟

اول علی پروین را خیلی قبول دارم در فوتبال، بعد خودم جزو آن دسته بودم، بعد محسن بعد امیر.

قبول دارید این چهار نفر را؟

بله.

بهترین تصمیمی که در دوران فوتبال حمید درخشان گرفته شده؟

آمدن به پرسپولیس.

بزرگترین اشتباه؟

بزرگترین اشتباهی که کرده ام فکر می کنم در یک مقطع نباید مسئولیت پرسپولیس را قبول می کردم.

سال 93؟

بله!

شرایطی بود و...

بله خیلی مرا تحت فشار گذاشتند که آن را قبول کردم.

بدترین دوران پرسپولیس هم بود.

بله واقعا در بدترین دوران پرسپولیس بود.

من هم این اعتقاد را دارم. اگر چشم تان را ببندید و به فوتبال نگاه کنید، اولین تصویری که به چشم تان می آید چیست؟

اولین تصویر تیم ملی که انتخاب شدم.

سری اول.

تیم ملی بزرگسالان نه، تیم ملی جوانان.

سال 1977، آن تیم جوانان که با عراق بازی کردید. عجب تیمی بود یاد مجید سبزی بخیر که در آن تیم بود.

نه مجید سال بعدش بود.

و سوال، بیشترین خدمت در فوتبال را چه کسی به شما کرد.

باید تشکر کنم از مربیانی که با آنها کار کردم.

یک نفر.

ناصر ابراهیمی.

با او در ارتباط هستید؟

بله ارادت قلبی هم به او دارم.

حمید درخشان بیشترین خدمت را در فوتبال به چه کسی کرد.

به بازیکنانی که چند سال آمدند و برای تیم ملی بازی کردند. آن نسلی که انتخاب کردم چه در پرسپولیس چه تیم ملی جوانان.

یک بحث مربیگری و مدیریتی است، اصلا بحث منت نیست. اینکه می خواهم بگویم یک اسم بگویید، تصور خودتان چیست.

خیلی ها بودند، شیث رضایی. حسین کعبی. سیاوش اکبرپور.

تا چه سطحی هم بالا آمدند.

در سطح ملی و جام جهانی بازی کردند.

در فوتبال کسی به شما خیانت کرده است؟

خیلی زیاد.

مثلا.

اسم نمی برم ولی خیلی ها نگذاشتند من موفق تر از این باشم و خیلی ها بحث حسادت و کمک نکردن و سنگ اندازی را داشتند که من موفق نشوم.

در دلتان مانده؟

خیلی، شما به تاریخ فوتبال واقف هستید و می دانید من حداقل اگر نامبر وان نبودم جزو 10 نفر بوده ام. پس هیچوقت از بازی کردن اذیت نشدم. به موقع وظیفه ام را انجام داده و به تیم کمک کردم. با همه وجود جوانی ام را برای تیم گذاشتم و هیچ زمانی هم ادعا نکردم باید چیزی می گرفتم. با عشق مردم و برای آنها بازی کردم ولی در دوران مربیگری خیلی اذیت شدم.

خیانت را در دوران مربیگری دیده اید؟

بله ولی در دوران بازیگری اصلا چنین اتفاقی نیافتاد، چرا؟ چون آن موقع دست خودم بود. به قدری تلاش می کردم تا خوب را خوب ببینن. نتوانند خوب را بد ببینند و خطش بزنند. خوشبختانه هر مربی ای هم به تیم ملی آمد من دعوت شدم پس خوب بودم. ولی در بحث مربیگری نه خیلی اذیت شدم. هرجا رفتم کار را شروع کردم و کار خوب پیش می رفت. سنگ اندازی می شد و دوستان از بیرون خط و خطوط می دادند و ذهنیت مدیران را خراب می کردند. الان در کشور ما به مراتب بیشتر شده، کسی که می خواهد موفق شد همه به جای کمک کردن، ضربه می زنند به او. یک صحبتی را همیشه دارم. می گویم کسی که بالا قرار گرفته هلش بدهید برود بالا، بالا که رفت شما جای او را بگیرید. نه اینکه برای گرفتن جای او، او را پایین بکشید. الان در کشور ما وحشتناک این اتفاق می افتد.

در ضمیر وجدان خودتان کسی را پیدا می کنید به او خیانت کرده باشید؟

اصلا.

 اگر بخواهید در تاریخ فوتبال ایران به کسی بیشترین امتیاز را بدهید، بهترین و کامل ترین فوتبالیست تاریخ فوتبال ایران.

بدون اغراق پرویز قلیچ خانی.

دیگر. نفر دوم.

علی پروین. هر وقت هم با علی پروین صحبت می کنم به واقع و صراحت گفته حمید، پرویز خان خیلی از من بهتر بود. وقتی پروین این را می گوید ببینید قلیچ خانی چه بازیکنی بوده است.

با همه علاقه ای که شما به پروین داشتید اسم قلیچ خانی را بردید.

اصلا شک نکنید در زمان من که با او بازی کردم و افتخار شاگردی اش را داشتم پروین بوده، از نظر فوتبالی ولی وقتی از خودش می پرسم و می گویم از شما بهتر بوده کسی، می گوید بله. خودش همیشه می گوید.

دور از جان شما، انشاالله 120 ساله شوید، اگر بگویند یک ساعت بیشتر زنده نیستی، چه کار می کنید؟

هیچ چیز، این مسئله طبیعی است و باید با آن راحت برخورد کنید. ببینید عمر فکر می کنم که برای همه نوشته شده، کی، چه زمانی و چه موقعی، نباید بترسی. چون یک روز آمده ای و یک روز باید بروی.

نه بگویند یک ساعت تصمیم بگیر.

هیچ چیزی، اولین کار سعی میکنم قلم و کاغذ بگذارم جلویم چیزهایی بنویسم برای خانواده ام و خداحافظی کنم.

انشاالله همیشه تندرست باشید.

پایان قسمت اول...

همچنین ببینید:

ترکی حرف زدن ستاره سابق پرسپولیس مقابل دوربین طرفداری