به گزارش "ورزش سه"، اگرچه فیفادی صفحه تلویزیون بسیاری از تماشاگران را به خود اختصاص داده و جذابیت بازی‌های ملی نگاه‌ها را به خود خیره کرده اما همچنان دل‌مشغولی هواداران تیفوسی تیم‌ها، ادامه رقابت‌های باشگاهی است که به سرعت فرا خواهد رسید و به سوی هفته‌های پایانی خواهد رفت.

لیگ برتر ایران با سه قدرت کلاسیک خود، سپاهان، استقلال و پرسپولیس، هفته‌های پایانی و رقابت‌ قهرمانی را در خود خواهد داشت. سپاهان 49 امتیازی، با سه و چهار امتیاز اختلاف نسبت به رقبای سرخابی صدرنشین است و مدعی مسلم قهرمانی محسوب می‌شود، اما هنوز 21 امتیاز از لیگ بیست و دوم باقی مانده و وقوع هر احتمالی از ذهن دور نخواهد بود.

البته که پیش‌بینی نتایج هفته‌های باقی‌ مانده غیرممکن است اما علائم، شواهد و آمار می‌تواند نکات جالبی را در خود داشته باشد؛ اینکه شانس کدام تیم برای قهرمانی بیشتر است و کدام تیم برنامه راحت‌تری برای بالا بردن جام قهرمانی خواهد داشت و البته کدام مسابقات برای معرفی تیم قهرمان تعیین‌کننده خواهد بود.

* قرعه استثنایی استقلال با دو مسافرت
استقلال تیمی است که کمترین سفر را در هفته‌های پیش رو خواهد داشت. آبی‌پوشان پایتخت تنها دو بار برای دیدار با آلومینیوم اراک و مس رفسنجان از تهران خارج می‌شوند و برابر ذوب‌آهن، هوادار، صنعت نفت و تراکتور در خانه دیدار خواهند کرد. سپاهان نیز چهار بازی در ورزشگاه نقش جهان برگزار می‌کند تا پرسپولیس با سه میزبانی، کمترین دیدار خانگی را به خود اختصاص دهد. البته یک بازی با پیکان نیز به نوعی برای سرخ‌پوشان دیدار داخل خانه محسوب می‌شود.

1835467

* مسیر تکراری برای قهرمانی پرسپولیس
از بین این سه تیم، پرسپولیس بهترین عملکرد را در دور رفت داشته است. سرخ‌پوشان پایتخت از 7 بازی آخر دور رفت 17 امتیاز گرفتند و به واسطه همین عملکرد فوق‌العاده، قهرمانی نیم فصل را به دست آوردند. نکته جالب اینکه استقلال و سپاهان به ترتیب 12 و 14 امتیاز کسب کردند تا عملکرد ضعیف‌تری به نسبت پرسپولیس داشته باشند. شکست استقلال برابر تراکتور و سپاهان مقابل پیکان، نتایجی هستند که در صورت تکرار، پرسپولیس را به قهرمانی امیدوار خواهند کرد. البته جالب است بدانید اگر نتایج دور رفت هم تکرار شوند، تیم مورایس یک امتیاز بیشتر از تیم یحیی خواهد داشت.

1828673

* سپاهان و راهی که به جام می‌رسد
سپاهان در نیم فصل دوم 7 برد و 1 تساوی به دست آورده تا آماری استثنایی را رقم بزند. سپاهان با حفظ متوسط امتیاز 2.75 به ازای هر بازی، شانس بسیار بالایی برای قهرمانی دارد و با ادامه این روند، فرصت دستیابی به 69 امتیاز را هم خواهد داشت که یک رکورد محسوب می‌شود. به عبارتی اگر سپاهان این متوسط امتیازی را حفظ کند، هیچ تیمی توان ایستادن برابر طلایی‌پوشان را نخواهد داشت.

1835470

* حریف مشترک و تاثیر مستقیم در قهرمانی
مس رفسنجان، تنها حریف مشترک پرسپولیس، استقلال و سپاهان در 7 بازی باقی‌ مانده است. نکته جالب اینکه مس در نیم فصل نخست توانسته بود از تیم ساپینتو و مورایس امتیاز بگیرد و حالا اگر همین نتیجه را در دور برگشت هم تکرار کند، فرصتی مطلوب را در اختیار پرسپولیس قرار خواهد داد.

نکته جالب اینکه بازی با مس رفسنجان، نخستین دیدار پرسپولیس در سال جدید خواهد بود و طبیعتا دیداری کلیدی برای پرسپولیس محسوب می‌شود چرا که تساوی یا باخت در این بازی، شانس قهرمانی سرخ‌پوشان را تا حد زیادی کاهش خواهد داد چرا که استقلال و سپاهان با تیم‌های پایین و میانه جدول دیدار می‌کنند و فرصت پیروزی دارند.

1828724

همچنین اگر سپاهان و استقلال بتوانند مس رفسنجان را شکست دهند، به عبارتی دو امتیاز از نیم فصل نخست خود جلو می‌افتند و معادلات را تغییر می‌دهند. به هر حال شاید دیدار با تیم محمد ربیعی برای پرسپولیس اهمیت زیادی داشته باشد. برای این سرمربی جوان نیز این سه بازی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که او به نوعی می‌تواند در تعیین تیم قهرمان نقش آفرینی کند.

1835472

* تعیین قهرمان در هفته بیست و هفتم؟
اگرچه هر 7 بازی اهمیت بسیار زیادی برای مسیر قهرمانی سه تیم مدعی دارد اما شاید کلیدی‌ترین بازی‌ها در هفته بیست و هفتم باشد. جایی که پرسپولیس و استقلال به مصاف هم خواهند رفت و سپاهان در انزلی رودرروی تیم مازیار زارع خواهد ایستاد. این بازی‌ها از آن جهت اهمیت دارد که هر سه تیم در دور رفت از این هفته 1 امتیاز کسب کردند و طبیعتا هر کدام که بتوانند نتیجه بهتری را به دست بیاورند، شرایط خود را تغییر خواهند داد.

در یک مدل فرضی، اگر سپاهان بتواند ملوان را شکست دهد و دربی مساوی شود، اختلاف امتیاز سپاهان با دو تیم تعقیب‌کننده بیشتر خواهد شد و ممکن است به عدد 6 هم برسد که در این صورت طلایی‌پوشان امکان قهرمانی زودهنگام را هم خواهد داشت. از سوی دیگر اگر ملوان همچون دور رفت سپاهان را متوقف کند و دربی هم برنده داشته باشد، در این صورت تیمی از تهران چسبیده به صدر جدول پای به سه بازی پایانی می‌گذارد.

همچنین شاید حریف کلیدی بعدی، پیکان باشد که در نیم فصل نخست توانست از پرسپولیس مساوی بگیرد و سپاهان را شکست دهد. حالا نتایج این تیم برای استقلال اهمیت زیادی خواهد داشت. تراکتور، حریف مشترک ساپینتو و مورایس خواهد بود و اگر بتواند از آن‌ها امتیاز بگیرد، یحیی را خوشحال می‌کند. همچنین صنعت نفت نیز در موقعیتی مشابه است که در نیم فصل نخست به سپاهان و استقلال باخت و حالا هر نتیجه دیگر، معجزه به سود پرسپولیس خواهد بود.